Gmina Jabłoń - www.jablon.pl


Idź do treści

11 listopada 2015 w Jabłoniu

Aktualności

25.11.2015


97 rocznica Odzyskania Niepodległości przywołuje na myśl, wszystkich tych, którzy w walce o wolność i niepodległość stracili to,
co najcenniejsze - życie. To oni bronili naszej polskości, naszych domów, naszej tradycji, kultury, ale przede wszystkim wolności.


Uroczystości związane z Odzyskaniem Niepodległości przez Polskę miały miejsce jak co roku i w Jabłoniu. Uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Kanonik Stanisław Dzyr, który przyjął zaproszenie na uroczystość patriotyczną, proboszcz ks. Robert Mączka i wikariusz ks. Karol Nasiłowski. Po uroczystej mszy świętej poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. SGO "Polesie", Gimnazjum im. W. Witosa i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego i Straży Pożarnej w Jabłoniu, delegacje oraz wszyscy obecni przemaszerowali na cmentarz parafialny pod mogiłę Kleeberczyków, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Tam po krótkiej modlitwie, którą poprowadził Ks. Robert Mączka, zostały złożone wieńce i kwiaty oraz zapalone znicze przez Samorząd Gminy Jabłoń, w imieniu całej społeczności, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Jabłońskiej, Szkołę Podstawową, Gimnazjum i ZSCKR w Jabłoniu, Straż Pożarną w Jabłoniu oraz mieszkańców Jabłonia. Następnie wszyscy uczestnicy w uroczystej procesji przeszli pod pomnik Piotra Strzyżewskiego pułkownika Wojsk Polskich, gdzie również zostały złożone wieńce i zapalone znicze. Ksiądz kanonik Stanisław Dzyr odśpiewał piękną pieśń własnego autorstwa "Rok 1939", której słowa brzmiały: " … Bronili, ach bronili tej ziemi ukochanej. Tych ziem ojczystych, gdzie pot w skiby wsiąkał. Tej ziemi przez zaborów tylekroć rozdzieranej. Bronili walcząc z obu rąk. …".

Po uroczystościach na obu cmentarzach wójt Gminy Jabłoń Dariusz Łobejko wraz z Agnieszką Kuniszyk, przewodniczą Rady Gminy w Jabłoniu złożyli wieniece pod pamiątkową tablicą, która znajduje się na budynku Urzędu Gminy i pod pomnikiem żołnierzy Kleeberczyków, którzy zginęli podczas Bitwy pod Jabłoniem.

Po uroczystościach kościelnych społeczność Jabłonia spotkała się w Szkole Podstawowej aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne, wróciliśmy do zwyczajów naszych Ojców, kiedy to wspólne śpiewanie łączyło ludzi, wzbudzało uczucie miłości do Swojej Ojczyzny, było manifestacją Polskości. Dekoracja sali wprowadziła uczestników spotkania w nastrój świąteczny i wyjątkowy, a przygotowana część artystyczna przez uczniów tejże szkoły dostarczyła refleksji i zadumy. Podczas uroczystości odśpiewano wiele pieśni patriotycznych, w których śpiewaniu pomagały jabłońskie zespoły "Kalina" i "Senirzy".

Mamy nadzieję, że to wspólne śpiewanie polskiej pieśni patriotycznej nie zaginie i za rok znowu zabrzmią tony i słowa bliskie sercu każdego Polaka. Ta lokalna uroczystość była hołdem jaki złożyli mieszkańcy Jabłonia wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli w obronie Niepodległej Polski.

<< GALERIA ZDJĘĆ >>

Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

 

Powrót do treści | Wróć do menu głównego