Gmina Jabłoń - www.jablon.pl


Idź do treści

Gminne Święto Plonów w Kolanie - 2015

Aktualności

01.09.2015

Dnia 23 sierpnia 2015r. roku w Kolanie odbyło się Gminne Święto Plonów. Organizatorem święta był: Samorząd Gminy Jabłoń, Wiejski Dom Kultury w Kolanie, Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu, Gminna Biblioteka Publiczna filia w Kolanie, Sołectwo Kolano, Kolano-Kolonia i Holendernia, Szkoła Podstawowa im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie, Ochotnicza Straż Pożarna w Kolanie.

Święto Plonów rozpoczęło się mszą świętą w intencji rolników i tegorocznych plonów o godz. 12.00 w kościele Imienia NMP w Kolanie. Po nabożeństwie był przemarsz korowodu z kościoła na plac przy szkole podstawowej, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości dożynkowe. Korowód prowadziły poczty sztandarowe Straży Pożarnych z Kolana, Gęsi, Paszenek i Dawidów. Gospodarz gminy Dariusz Łobejko powitał wszystkich przybyłych na tą uroczystość, a następnie przyjął z rąk starostów dożynek, którymi byli Agnieszka Szypulska z Gęsi i Józef Myka z Kolano - Kolonii bochen chleba, który jest symbolem wszelkich dóbr potrzebnych do życia i owocem ludzkiej pracy, a szczególnie rolników. Wójt dziękując za ten dar otrzymany z rąk starostów powiedział, że chce się podzielić tym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami i przybyłymi gośćmi oraz, że będzie starał się dzielić równo i sprawiedliwie. Po pokrojeniu go wójt i starostowie dożynek podzielili się nim ze wszystkimi zgromadzonymi.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli m.in. Ks. Janusz Sutryk - Proboszcz Parafii Imienia NMP w Kolanie, Piotr Tyrka z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców UW w Lublinie reprezentujący Wojewodę Lubelskiego, Jerzy Szwaj - Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Artur Becher - Przewodniczący Rady Powiatu Parczewskiego, Ryszard Trubaj - Członek Zarządu Rady Powiatu Parczewskiego, Janusz Zieliński, Piotr Denejko i Kazimierz Jaszczuk - Radni Powiatu Parczewskiego, Anna Furman - prezes KRUS w Parczewie, Grzegorz Furman - Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Parczewie, Marian Lis - dyrektor BS w Parczewie o/ w Jabłoniu, Andrzej Kośmider - dyrektor DPS w Kalince, Agnieszka Kuniszyk - Przewodnicząca Rady Gminy w Jabłoniu, Radni Gminy Jabłoń, dyrektorzy szkół, jednostek kultury i filii bibliotecznych Gminy Jabłoń, sołtysi z Gminy Jabłoń oraz wszyscy zgromadzeni.

Po otwarciu uroczystości odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych, które przygotowały sołectwa: Dawidy, Jabłoń, Paszenki, Gęś, wspólny wieniec z sołectw Kolano, Kolano - Kolonii i Holendernii oraz wieniec z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu. Po prezentacji rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsze wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie, następnie zespoły śpiewacze "Prządki" z Kolana i "Gęsianki" z Gęsi, zespół śpiewaczy "Seniorzy" z Jabłonia, zespół ludowy "Kalina" z Jabłonia i "Jarzębina" z Paszenek oraz mieszkańcy Dawidów. W trakcie występów odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniej zagospodarowaną posesję w Gminie Jabłoń. Nagrody zwycięzcom wręczył wójt Dariusz Łobejko, który również jako komisja jednoosobowa rozstrzygnął konkurs na wieniec dożynkowy. Tego roku wszystkie wieńce zajęły I miejsce i otrzymały równorzędne nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy.

W trakcie Święta Plonów odbyło się wręczenie nagrody dla Karola i Małgorzaty Kropiwiec z Dawidów, którzy podczas X edycji konkursu na najlepszego hodowcę i producenta trzody chlewnej roku otrzymali w kategorii "Hodowca" I miejsce. Konkurs organizowany był przez Redakcję "Trzody Chlewnej" przy współudziale Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Następnie został rozstrzygnięty konkurs KRUS pt. "W rolnictwie można pracować bezpiecznie" przeprowadzony przez Grażynę Łobejko - specjalistę ds. prewencji placówki terenowej KRUS w Parczewie. Święto nie mogło się również odbyć bez konkursu na Super Sołtysa. W konkursie wzięło udział czterech sołtysów z Gminy Jabłoń. Uczestnicy konkursu otrzymali drobne nagrody rzeczowe. Podczas uroczystości Gminnego Święta Plonów każdy z uczestników uroczystości mógł znaleźć coś dla siebie. Można było degustować potrawy regionalne na stoiskach przygotowanych przez poszczególnych przedstawicieli z Gminy Jabłoń.

A byli nimi: sołectwo: Dawidy, Jabłoń, wspólne stoisko mieli gospodarze dożynek czyli Kolano, Kolano - Kolonia i Holendrenia, Koło Gospodyń Wiejskich z Gęsi oraz prace podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kalince. Należy wspomnieć, że wszystkie potrawy znajdujące się na stoiskach regionalnych sołectw zostały wykonane z własnych produktów gospodyń lub z funduszy sołeckich w zależności od miejscowości.

Podczas uroczystości miały też miejsce konkursy związane z gospodarstwem rolnym, w których mogli wziąć udział gospodarze, gospodynie, młodzież, dzieci jak i maluszki. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Konkursy były prowadzone przez animatorów sportu: Weronikę Mostowiec i Kamila Jaszczuka Uroczystości związane ze Świętem Plonów mają bogatą tradycję ludową w naszym kraju, są ważnym elementem integracyjnym społeczności wsi i miasta. Każde uroczystości budzą w mieszkańcach gminy poczucie dumy z miejsca zamieszkania i stwarzają moment zachęty do inwestowania w rozwój gospodarczy i kulturalny własnego regionu. Serdeczne podziękowania należą się zespołom ludowym i śpiewaczym, solistom, mieszkańcom poszczególnych miejscowości za przygotowanie wieńców i potraw regionalnych, a szczególnie mieszkańcom Kolana, Kolano - Kolonii i Holenderni za pomoc w zorganizowanie uroczystości, która jest podziękowaniem za trud włożony za pracę na roli. Tym wszystkim, którzy pomogli i włączyli się w organizację Gminnego Święta Plonów, które prowadziła Marta Dziuba jeszcze raz serdecznie dziękujemy.


<<<FOTORELACJA (pełna galeria zdjęć)>>>


Uroczystość nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie finansowe poszczególnych firm za które organizatorzy są wdzięczni, a byli nimi:

" PPHU Wizal - Sokołów Podlaski
" PMN AGRO Piotr Naumiuk - Warszawa
" PPUH Pro Hand Sp. z o.o. - Parczew
" PPUH Denpol Janusz Deneka - Kolano
" Fundacja Grzegorza Biereckiego "Kocham Podlasie"

Wyniki poszczególnych konkursów:

Konkurs na "Najładniej zagospodarowaną posesję w Gminie Jabłoń"

I miejsce - Maria Chilimoniuk z Puchowej Góry
II miejsce - Małgorzata Burzec z Gęsi
III miejsce - Marian Ptasznik z Jabłonia

Konkurs KRUS pt. "W rolnictwie można pracować bezpiecznie"

I miejsce - Jarosław Marciniuk z Kolana
II miejsce - Zbigniew Dragan z Gęsi
III miejsce - Andrzej Chlebek z Wantopola

Konkurs na "Super Sołtysa"
Super Sołtys - Zbigniew Maksymiuk z Dawidów

Wyróżnienia:
- Tadeusz Klimiuk z Gęsi
- Henryk Kliszczewski z Kolano - Kolonii
- Adam Hapon z Kolana

Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

 

Powrót do treści | Wróć do menu głównego