Gmina Jabłoń - www.jablon.pl


Idź do treści

Piknik Edukacyjny Szkół Rolniczych w Jabłoniu

Aktualności

12.10.2015


Dnia 3 października 2015r. na stadionie sportowym w Jabłoniu odbył się już po raz czwarty z kolei Piknik Edukacyjny Szkół Rolniczych pn. " Rolnictwo ekologiczne i produkty rolne wysokiej jakości przyszłością polskiej wsi - PROW 2014 - 2020".

Piknik zorganizowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu i Korolówce Osadzie. ZSCKR w Jabłoniu było również gospodarzem tego wydarzenia. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Tadeusz Nalewajk - Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agnieszka Miszczak - Płuciennik - zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sławomir Sosnowski - Marszałek Województwa Lubelskiego, Tadeusz Sławecki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Franciszek Jerzy Stefaniuk - poseł na Sejm RP, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz samorządowych, firm związanych z rolnictwem i ich przetwórstwem, przedstawicieli instytucji kultury i oświaty. Wydarzenie to między innymi uświetniły zespoły z Jabłonia: młodzieżowy "Jabłoneczka" działający przy Gimnazjum im. W. Witosa w Jabłoniu, którego opiekunami są Justyna Kowalska - Babicz i Marzena Chilimoniuk, ludowy "Kalina" i śpiewaczy "Seniorzy" oraz miejscowa poetka Helena Potapczuk. Wystąpiły również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jabłoniu, które uświetniły swoim tańcem z parasolkami występ chóru ZNP.

Na Pikniku przedstawiciele 45 szkół rolniczych z całej Polski przygotowali stoiska na których prezentowali swoje szkoły i region. W śród nich znajdowało się również stoisko Gminy Jabłoń, które było tradycyjno - nowoczesne. Tradycyjne ponieważ elementy, które stanowiły dekorację były ściśle związane z Jabłoniem i jej tradycją. Czyli: kobiety ubrane w oryginalne stroje ludowe, niektóre z nich miały ponad 100 lat, stare serwety, obrusy, dywany, chusty szalinówki, bieżniki, dekoracje ze zbóż, owoców, warzyw, które na wsi stanowią podstawowe produkty do wykonania potraw oraz len, z którego robiono tkaninę m.in. do szycia ubrań. Wystrój stanowiły również słomiane, gliniane i drewniane naczynia, które znajdowały się w gospodarstwach domowych oraz rzeźby, wykonane podczas plenerów rzeźbiarskich w Jabłoniu, a były nimi: postać artysty rzeźbiarza urodzonego w Jabłoniu Augusta Zamoyskiego, ręka trzymająca jabłko - symbol Jabłonia i róże.

Stoisko Gminy Jabłoń cieszyło się dużym powodzeniem. Można było na nim podegustować: swojski chleb, smalec i masło, kaszankę, pasztet z cukinii, słoninę po gęsieńsku (2 rodzaje), śledzie w zalewie octowej, pierogi z soczewicą, pierogi z ziemniakami i serem, kurczak faszerowany, roladki drobiowe (3 rodzaje), sękacz, szarlotka (2 rodzaje), pieczone jabłka i naturalny sok jabłkowy oraz owoce ( jabłka, śliwki, gruszki, orzechy, winogron)

<<< GALERIA ZDJĘĆ >>>


Serdecznie dziękujemy :
Joannie Dzyr, która zajmowała się koordynacją, organizacją i przygotowaniem potraw na stoisko regionalne, kobietom z kursu kulinarnego pn. Jabłońskie Kobiety - "Przyszłość w naszych rękach…", Mirosławowi Kusiuk, Magdalenie Łukasiuk, Barbarze Wikło, Danucie Kliszczewskiej, Agacie Korpysz, Leokadii Kamola, Agnieszce Klimkowicz, Jolancie Nieścioruk, Justynie Kowalskiej-Babicz, Piotrowi Babicz, Władysławie Aleksandrowicz, Annie i Kazimierzowi Mackiewiczom, Szymonowi Chwalczukowi, Andrzejowi Matczukowi, Magdalenie Chról, Marii Matczuk, Małgorzacie Miszczuk, Annie Milaniuk, Joannie Dzyr, Barbarze Chwalczuk, Wiesławie Waszczuk, Alicji Żygadło, Leokadii Kusiuk, Piortowi Marciniukowi, Łukaszowi Kuniszyk.

Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

 

Powrót do treści | Wróć do menu głównego