III miejsce Gminy Jabłoń wśród liderów w ogólnopolskim rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota"

Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że Gmina Jabłoń zajęła III miejsce w ogólnopolskim rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" w kategorii "Wykorzystanie środków z funduszy UE - Inwestycje transportowe w latach 2014-2018" wśród gmin wiejskich.

Wyniki rankingu ogłoszono 2 października 2019 r. na XVII Samorządowym Forum Kapitału i Finansów. Wójt Dariusz Łobejko odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali Inwestorów Samorządowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Ranking został opracowany przez prof. dr hab. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawę jego opracowania stanowiła analiza wydatkowania dotacji unijnych, z jakich korzystały samorządy w Polsce od 2014 roku (od momentu rozpoczęcia trwającej cały czas perspektywy budżetowej UE), przeznaczonych na inwestycje transportowe.

Ranking wykorzystania środków europejskich na inwestycje transportowe 2014–2018 -
POBIERZ
   

 

Urząd Gminy Jabłoń

 

 

 

Kolejny sukces KS Olimpii Jabłoń!

Zgodnie z ogłoszonymi wynikami konkursu programu Mikro Granty-Klub Sportowy Olimpia Jabłoń uzyskał kolejne dofinansowanie na realizację zadania pn. „Promocja aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Gminie Jabłoń” w wysokości 12.657,00 zł. Zadanie zakłada organizację zajęć sportowych w sekcji piłki nożnej wraz z turniejami sportowymi w Jabłoniu.

Termin realizacji zadania: 01.09.2023 r. - 30.11.2023 r.

 

 

Zadanie dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki

Akcja „Warta Pamięci” - Jabłoń 2023 r.

 „Warta Pamięci" - wydarzenie, które miało na celu uczczenie rocznicy agresji sowieckiej w 1939 r. i oddanie hołdu obywatelom polskim zamordowanym przez sowietów na wschodzie kraju. Akcja ta była symbolem pamięci, ale także świadectwem solidarności, rozumienia między pokoleniami i nieocenioną wartością dla polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Odbyła się 24 miejscowościach w kraju, jednocześnie tego samego dnia w przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę - 16 września 2023 r. i o tej samej godzinie - 17.30. Data ta została wybrana nieprzypadkowo. Nawiązuje ona w ten sposób do capstrzyków wojskowych, które w latach II Rzeczpospolitej poprzedzały wiele patriotycznych wydarzeń. Miejsca, w których zorganizowano „Wartę Pamięci” nie były wybrane przypadkowo. Każde z nich upamiętnia odwagę, umiłowanie wolności i heroizm polskiego żołnierza, a także ludności cywilnej.

Jedną z miejscowości, gdzie odbyła się „Warta Pamięci” był Jabłoń. Uroczystość miała miejsce na cmentarzu parafialnym, gdzie znajduje się grób 16 żołnierzy 60. Dywizji Wojska Polskiego SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, którzy polegli w zwycięskiej Bitwie pod Jabłoniem i Puchową Górą z agresorem sowieckim 29 września 1939 r. oraz przy pomniku upamiętniającym żołnierzy tej zwycięskiej bitwy. W obu miejscach w obecności pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu, Ochotniczych Straży Pożarnych z Paszenek i Jabłonia przy warcie honorowej oddano cześć bohaterom, którzy za swój patriotyzm i wierność wartościom zapłacili  najwyższą cenę – cenę swojego życia.

W uroczystości udział wziął dr hab. Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej; dr hab. Jacek Romanek, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki Męczeństwa IPN w Lublinie; Dariusz Łobejko, wójt Gminy Jabłoń; radni Gminy Jabłoń; dyrektorzy instytucji kulturalnych i oświatowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy, a szczególnie dzieci i młodzież. Akcję „Warta Pamięci” zorganizował Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Fundacja Rekonstruktorzy.pl. Patronat Honorowych nad akcją objęli: Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

#WartaPamięci

Link do galerii:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100040790264105&set=a.1058412795528386


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

fot. Akcja „Warta Pamięci” - Cmentarz w Jabłoniu

Zaginięcia wśród osób z zespołem otęppiennym - Konferencja ONLINE

Rzecznik Praw Obywatelskich, Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska, Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych zapraszają na konferencję poświęconą zaginięciom wśród osób z zespołem otępiennym, podczas której zastanowimy się jak zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym? To coroczne wydarzenie poświęcone osobom żyjącym z otępieniem i ich rodzinom, opiekunom, które organizowane jest we wrześniu - Światowym Miesiącu Choroby Alzheimera.

Konferencja odbędzie się 13 września 2023 r. (środa) w godz. 11.00-15.00

TRANSMISJA ONLINE

Podczas konferencji będą prowadzone rozmowy o zespołach otępiennych, czym się charakteryzują, jak komunikować się z osobą z demencją. Uczestnicy opowiedzą o skali zjawiska zaginięć wśród osób starszych, w tym z otępieniem i co można zrobić, aby zabezpieczać osoby bliskie przed zaginięciem. Pokażą także, jak ważna jest wrażliwość społeczeństwa na osoby, które mogą być zagubione, co powinno zwrócić naszą uwagę i jak rozpoznać osobę zagubioną.

Podczas spotkania zaprezentowana będzie kampania edukacyjno-informacyjna przeciwko zaginięciom „Nie zgub mnie” prowadzona przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w partnerstwie z miastem Siedlce, Komendą Miejską Policji w Siedlcach oraz Siedlecką Spółdzielnią Mieszkaniową.

Wydarzenie kierowane jest do bliskich osób z zespołem otępiennym, do pracowników ośrodków pomocy społecznej, domów opieki, szpitali i placówek medycznych, a także do funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskich, Gminnych, Straży Pożarnej, jednostek samorządu lokalnego i oczywiście wszystkich zainteresowanych tematem.

Wydarzenie transmitowane będzie za pośrednictwem kanału Biura Rzecznika Praw Obywatelskich na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=nuQ4n1S4Tbs

Szczegóły na https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/konferencja-alzheimer-2023-zaginiecia

„Walka o Niepodległość – zwycięska Bitwa pod Kolanem i Holendernią”

Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu, w ramach realizacji zadania „Walka o Niepodległość – zwycięska Bitwa pod Kolanem i Holendernią” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” zaprasza uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy Jabłoń do wzięcia udziału w konkursach.

1. KONKURS PLASTYCZNY – KLASY IV – VI

  • Regulamin konkursu plastycznego - POBIERZ
  • Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu plastycznego - POBIERZ

2. KONKURS HISTORYCZNY – KLASY VII – VIII

  • Regulamin konkursu historycznego – testu wiedzy - POBIERZ
  • Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu historycznego - POBIERZ

INFORMACJE DODATKOWE:


 Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

 

Piknik rodzinny "NASZE KORZENIE"

Już w najbliższą niedzielę 10 września zapraszamy na PIKNIK RODZINNY - "NASZE KORZENIE". Jak zwykle, widzimy się na skwerku o godz. 15.00. Zapraszamy!

„Warta Pamięci”

Zapraszamy mieszkańców Gminy Jabłoń do udziału w Akcji „Warta Pamięci”. Akcja odbędzie się w 24 miejscowościach w kraju, jednocześnie tego samego dnia i o tej samej godzinie. "Warta Pamięci" to wydarzenie upamiętniające wkroczenie wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 roku. Jego celem jest oddanie hołdu wszystkim obywatelom Polski zamordowanym przez sowietów na wschodzie kraju. Ma być ono świadectwem solidarności i zrozumienia między pokoleniami.

Stańmy do „Warty Pamięci”!!!

  • 16 września 2023r.,
  • godz. 17.30
  • Mogiła żołnierzy 60. Dywizji Wojska Polskiego SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga poległych w zwycięskiej Bitwie pod Jabłoniem z agresorem sowieckim 29 września 1939r. - cmentarz parafialny w Jabłoniu
  • (przejazd)
  • Pomnik upamiętniający żołnierzy w zwycięskiej Bitwie pod Jabłoniem z agresorem sowieckim – obok stadionu Olimpii
  • Wydarzenie poprowadzą: Strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Lublinie

Bądźcie z nami.

#SejmRzeczypospolitejPolskiej

#ElżbietaWitekposełnaSejmRP

#MinisterstwoObronyNarodowej

#MinisterstwoAktywówPaństwowych

#FundacjaRekonstruktorzy

#ZwiązekStrzeleckiStrzelecJózefaPiłsudskiego

#GminaJabłoń

#GminnyOśrodekKulturywJabłoniu


 

Uroczyste odsłonięcie muralu patriotycznego w Kolanie

Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłoniu zaprasza na UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE MURALU PATRIOTYCZNEGO 8 września 2023 r. o godz. 12.00 w Kolanie.

Program:

  • 12.00 - uroczyste odsłonięcie muralu /budynek Wiejskiego Domu Kultury w Kolanie/, wystąpienia zaproszonych gości,
  • 12.20 - wykład pt. “Stefan Hanka - Kulesza - bohaterski legionista z Holenderni /poprowadzi Stanisław Jadczak/, link: https://jablon.naszabiblioteka.com/stefan-hanka-kulesza
  • 12.40 - część artystyczna /w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie/,
  • 13.00 - poczęstunek.

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa" „Symbole Narodowe RP"

Wielki sukces Koła Gospodyń Wiejskich „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach

„Bitwa Regionów” to konkurs skierowany do kół gospodyń wiejskich, ponieważ głównym założeniem konkursu jest promowanie i wspieranie kół gospodyń wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Konkurs ten, to znakomita okazja do poznawania tradycji kulinarnych i odkrywania bogactwa regionalnej kuchni. W tegorocznej edycji „Bitwy Regionów” została wprowadzona istotna zmiana w stosunku do poprzednich edycji. Po raz pierwszy znalazł się w nim wymóg, aby przy przygotowaniu potrawy konkursowej wykorzystać przynajmniej jeden produkt regionalny, tradycyjny. Wszystko po to, by pokazywać atuty kulinarne regionów.

Pierwszy etap konkursu - eliminacje powiatowe odbyły się w Parczewie 21 lipca 2023r., i to tu w wyniku długich obrad Komisji Konkursowej udało się wyłonić Laureatów, a wśród nich znalazło się świeżo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach, które swoim daniem - „Udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym” zdobyło pierwsze miejsce w konkursie  i tym samym zakwalifikowało się do dalszego etapu, aby reprezentować Gminę Jabłoń i Powiat Parczewski na szczeblu wojewódzkim. To ogromny sukces na starcie ich działalności. 

Kolejny etap wojewódzki odbył się 9 września 2023 r. na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie - tu zmierzyli się wszyscy zwycięzcy eliminacji powiatowych. Do rywalizacji w konkursie przystąpiło 20 Kół Gospodyń Wiejskich. W tym etapie również nasza reprezentacja z gminy prezentując to samo danie zdobyła uznanie wśród członków jury i tym samym zwyciężyła kolejny etap wojewódzki finału „Bitwy Regionów”. Członkinie i członkowie KGW „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach wykazali się ogromną kreatywnością, przygotowując z pasją i sercem tradycyjną potrawę na bazie naturalnych składników, pełną smaku, aromatu i opartą na historii regionu.

Dodatkowo KGW „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach zostało zaproszone do TVP3 Lublin, gdzie wystąpili w programie „Poranek między Wisłą, a Bugiem” jako gość programu. Zaprezentowali widzom zwycięską potrawę, która wygrała główną nagrodę podczas finału wojewódzkiego „Bitwa Regionów” jak i działalność swojego koła, które kilka dni temu obchodziło swoją pierwszą rocznicę powstania.

Rozgrywki II etapu konkursu potrwają jeszcze do 17 września. Dopiero po tym terminie poznamy cały skład 16 najlepszych KGW, reprezentujących wszystkie województwa, które staną w finale ogólnopolskim. Jednak już dziś wiemy, że finałowa rywalizacja odbędzie się 7 października.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy, a Kołu Gospodyń Wiejskich „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach w sposób szczególny dziękujemy za zaangażowanie i wkład pracy w krzewienie i kultywowanie wspaniałych tradycji kulinarnych oraz promocję naszej małej społeczności, naszego regionu równocześnie życząc dalszych sukcesów w działalności Koła i powodzenia na eliminacjach krajowych „Bitwy Regionów”.


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

 

Święto Plonów Gminy Jabłoń – Paszenki 2023

Dnia 27 sierpnia 2023r. w Paszenkach odbyło się Święto Plonów Gminy Jabłoń. Święto wyrażające szacunek i wdzięczność rolnikom za ich ciężką pracę i włożony trud. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o godz. 12.00 w kościele pw. Trójcy Świętej w Paszenkach. Liturgia sprawowana była w intencji rolników i tegorocznych plonów. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz korowodu z kościoła na plac pod WDK i OSP w Paszenkach, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości dożynkowe. Korowód prowadziły poczty sztandarowe: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu i Straży Pożarnych z Paszenek, Dawidów, Kolana, Gęsi i Jabłonia.

Gospodarz gminy, Dariusz Łobejko powitał wszystkich przybyłych na tą uroczystość gości. Następnie przyjął z rąk starostów dożynek bochen chleba, który jest symbolem wszelkich dóbr potrzebnych do życia i owocem ludzkiej pracy, a szczególnie rolników. Wójt dziękując za ten dar otrzymany z rąk starostów powiedział, że z szacunkiem i powagą pochyla się nad nim bo chleb jest symbolem jedności, łączy w sobie wiele ziaren, a poprzez swoją podzielność jest także symbolem braterskiej miłości. Poprosił aby ten chleb podzielić sprawiedliwie, by go nigdy nie zabrakło mieszkańcom naszej Gminy. Po pokrojeniu chleba starostowie dożynek, którymi byli: Agnieszka Szypulska z Dawidów oraz Mateusz Hurko z Paszenek, podzielili się nim ze wszystkimi zgromadzonymi. Następnie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych. Wieńce przygotowały wsie: Paszenki – reprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Paszenek, Sołectwo Dawidy, Sołectwo Gęś, Sołectwo Kudry – reprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Drużyna sprzed Olszyny”, dwa wieńce z sołectwa Jabłoń – pierwszy wykonany przez Zespół Ludowy „Kalina” i drugi przez Koło Gospodyń Wiejskich, wspólny wieniec wsi Kolano, Kolano – Kolonii, Holendernii i Kalinki – reprezentowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kolana oraz wieniec z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Z pośród nich zabrali głos: Marcin Duszek – Poseł na Sejm RP, Jerzy Szwaj - Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Janusz Hordejuk – Starosta Powiatu Parczewskiego, oraz zostały przesłane listy okolicznościowe od Moniki Pawłowskiej – Poseł na Sejm RP, Lecha Sprawki – Wojewody Lubelskiego, Roberta Gmitruczuka – Wicewojewody Lubelskiego. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Wystąpili: Zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Paszenek, dzieci z Paszenek z przedstawieniem „Dziad i Baba” pod opieką Renaty Waszczuk - Dyrektora Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Szkoła i Wieś” w Paszenkach, duet Agata Korpysz i Katarzyna Paluszkiewicz, Zespół ludowy „Kalina” z Jabłonia i Koło Gospodyń Wiejskich z Kolana.

Podczas Święta Plonów swój koncert „Folkowe Wędrowanie” miał Zespół „Jabłoneczka” ze Szkoły Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu. Koncert odbył się w ramach projektu „Aktywni mieszkańcy – inspirująca gmina” realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Edycja 2023. W trakcie trwania dożynek można było odwiedzać wystawę ze starym sprzętem rolniczym i gospodarstwa domowego jak i stoiska regionalne, w których znajdowały się przeznaczone do degustacji różnego rodzaju potrawy tradycyjne jak i nowoczesne wykonane przez mieszkańców gminy: Koło Gospodyń Wiejskich z Paszenek, Sołectwo Dawidy, Sołectwo Kolano, Kolano – Kolonia, Holendernia i Kalinka reprezentowane przez KGW Kolano, Sołectwo Gęś, Sołectwo Jabłoń reprezentowane przez KGW Jabłoń i Sołectwo Puchowa Góra. Wszystkie występy oraz wykonawcy stoisk regionalnych zostały nagrodzone. Nagrody zostały zakupione w ramach Projektu pn. (Od)tworzyć lokalną kulturę dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska Edycja 2023, którego beneficjentem było Koło Gospodyń Wiejskich z Paszenek. W ramach tego projektu odbyły się warsztaty ze śpiewu pieśni żniwnych, korowajowych i weselnych, plecenia wieńca dożynkowego, kulinarne ze szczególnym uwzględnieniem pieczenia korowaja weselnego. Uwieńczeniem projektu było ukazanie podczas Święta Plonów nabytych umiejętności. Po wystąpieniach artystycznych nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy. W tym roku Wójt Gminy Jabłoń postanowił nagrodzić wszystkie piękne i misternie przygotowane wieńce dożynkowe, które stały się uhonorowaniem zakończonych żniw. Zostały również rozstrzygnięte konkursy KRUS o bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych przeprowadzone przez placówkę terenową KRUS w Parczewie.

Podczas trwania święta odbywało się również spotkanie informacyjne z pracownikami komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii. Przedsięwzięcie adresowane było do społeczności lokalnej, ukierunkowane na tematykę przeciwdziałania występowania przyczyn przestępczości m.in. w Gminie Jabłoń. Realizacja zadania finansowana była ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Przeciwdziałania przyczynom przestępczości dla jednostek sektora finansów publicznych na 2023 r.

Dla miłośników motoryzacji  Klub Motocyklowy „Jadziem” przygotował wystawę starych motocykli i samochodów. Całe rodziny, a w szczególności dzieci mogły skorzystać z przygotowanych dla nich animacji i konkursów, zaś w godzinach popołudniowych i wieczornych na scenie wystąpił zespół Cooces Band z najpiękniejszymi piosenkami Anny Jantar, Casandra & Ms. Max oraz zespół „Prezydent” z Lublina.

Uroczystości związane ze Świętem Plonów mają bogatą tradycję ludową w naszej Gminie, są ważnym elementem integracyjnym społeczności. Każde uroczystości budzą w mieszkańcach gminy poczucie dumy z miejsca zamieszkania i są inspiracją do inwestowania w rozwój gospodarczy i kulturalny regionu. Święto nie mogłoby się odbyć gdyby nie wsparcie finansowe poszczególnych firm za które organizatorzy dziękują. Wsparcia udzielili: Firma HPU SLAWEX Janusz Sławiński z Włodawy, Kółko Rolnicze z Gęsi, HBMS Spółka z o. o. z Lubartowa, Bank Spółdzielczy w Parczewie o/ w Jabłoniu, Lewiatan – P & P Trubaj Spółka Komandytowa.

Serdecznie dziękujemy starostom dożynkowym, przedstawicielom poszczególnych sołectw, Kołom Gospodyń Wiejskich, które zorganizowały stoiska promocyjne, delegacjom wieńcowym, zespołom ludowym i śpiewaczym oraz uczestnikom korowodu i wystawcom, a także wszystkim tym, którzy zaangażowali się w udział i przygotowanie uroczystości dożynkowych – mieszkańcom Paszenek.

Listy gratulacyjne z okazji Święta Plonów Gminy Jabłoń:

Link do galerii:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100040790264105&set=a.1046454333390899


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

Skontaktuj się z nami

Urząd Gminy Jabłoń
ul. Augusta Zamoyskiego 27, 21-205 Jabłoń
email: ugjablon@jablon.pl 
tel. 83 356 00 06 
fax: 83 356 00 13
sponsorzy