III miejsce Gminy Jabłoń wśród liderów w ogólnopolskim rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota"

Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że Gmina Jabłoń zajęła III miejsce w ogólnopolskim rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" w kategorii "Wykorzystanie środków z funduszy UE - Inwestycje transportowe w latach 2014-2018" wśród gmin wiejskich.

Wyniki rankingu ogłoszono 2 października 2019 r. na XVII Samorządowym Forum Kapitału i Finansów. Wójt Dariusz Łobejko odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali Inwestorów Samorządowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Ranking został opracowany przez prof. dr hab. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawę jego opracowania stanowiła analiza wydatkowania dotacji unijnych, z jakich korzystały samorządy w Polsce od 2014 roku (od momentu rozpoczęcia trwającej cały czas perspektywy budżetowej UE), przeznaczonych na inwestycje transportowe.

Ranking wykorzystania środków europejskich na inwestycje transportowe 2014–2018 -
POBIERZ
   

 

Urząd Gminy Jabłoń

 

 

 

Ogłoszenie o wyłożeniu do wglądu publicznego projektu „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jabłoń na lata 2023-2026 z perspektywą do roku 2030”.

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2022 poz. 2556 ze zm.) oraz art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2022 poz. 1029 ze zm.), Wójt Gminy Jabłoń informuje o opracowaniu i wyłożeniu do wglądu publicznego projektu „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jabłoń na lata 2023-2026 z perspektywą do roku 2030”.

Konsultacje w formie wyłożenia do wglądu publicznego potrwają od 14.03.2023 r. do 03.04.2023 r.

Wszyscy zainteresowani mają prawo składać wnioski, zastrzeżenia bądź uwagi do projektu Programu, które można zgłaszać na udostępnionym formularzu, który następnie należy przesłać na adres: Urząd Gminy Jabłoń, ul. Augusta Zamoyskiego 27, 21-205 Jabłoń lub złożyć osobiście w tut. Urzędzie, lub przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule należy wpisać „Uwagi do programu ochrony środowiska”).

Wnioski, zastrzeżenia, uwagi zgłoszone po terminie nie podlegają rozpatrzeniu.

PLIKI DO POBRANIA:


Dariusz Łobejko
Wójt Gminy Jabłoń

XLI sesja Rady Gminy VIII kadencji

Zapraszamy do wzięcia udziału w XLI sesji Rady Gminy Jabłoń VIII kadencji, która odbędzie się 30 marca 2023 r. (czwartek) o godz. 9:00 w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłoniu.

PLIKI DO POBRANIA:

Festiwal Polska od Kuchni - Trwają zapisy do konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich

Zabawa, koncerty, telewizja, wieka estrada a przede wszystkim najlepsza atmosfera oraz zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich – to główni bohaterowie Festiwalu „Polska od Kuchni” Ta wyjątkowa i niepowtarzalna trasa jedzie w Polskę już po raz trzeci! Chcąc uhonorować wkład Kół Gospodyń Wiejskich w promowanie bogactwa oraz różnorodności lokalnej tradycji a także pogłębić wiedzę o kulturze regionu, Organizatorzy Festiwalu „Polska od Kuchni” już po raz trzeci zapraszają wszystkie KGW do udziału w konkursach angażujących Koła z całej Polski. Szczypty pikanterii konkurencjom dodadzą wartościowe nagrody, które Koła mogą zdobyć na każdym etapie rywalizacji.

Motywem przewodnim Festiwalu i wszystkich kategorii konkursowych będzie tradycyjny, niedzielny obiad z ucztą smaków, kolorów, zapachów, z tańcem muzyką i pysznym polskim jedzeniem, oraz tradycjami z nim związanymi. Zachęcamy do udziału w czterech kategoriach konkursowych:

Wybory Miss Wdzięku to przestrzeń dla wszystkich kobiet, które chcą poczuć się wyjątkowo, są pełne klasy i wdzięku. W konkursie Miss jedną z kreacji, w której zaprezentują się Panie będzie strój, w którym kandydatki pojawiłyby się na niedzielnym obiedzie. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: Miss do 45 r. życia oraz Miss 45+.

Konkurs Kulinarny podczas którego Koła mają za zadanie przygotować dwudaniowy, niedzielny obiad, w skład którego wchodzi zupa z makaronem oraz drugie, dowolnie wybrane danie. Koła mogą przygotować tradycyjne, regionalne dania

Konkurs Artystyczny to kategoria konkursowa, w której Koła mogą wykazać się największą kreatywnością! | Zgłoszenia powinny nawiązywać do regionalnych tradycji niedzielnego obiadu: tańce, przyśpiewki, własnoręcznie szyte obrusy lub inne rękodzieło. Wszystkie chwyty dozwolone!

Formularze zgłoszeniowe do konkursów znajdują się na stronie:
https://www.festiwalpolskaodkuchni.pl/zgloszenia-do-konkursow-on-line-s6106

Konkursy zostaną rozstrzygnięte w 3 etapach:

I etap konkursu – Eliminacje Wstępne

Spośród nadesłanych zgłoszeń Komisje Konkursowe wybiorą najbardziej inspirujące Koła ze wszystkich kategorii konkursowych, z każdego województwa, które przejdą do kolejnego etapu – Półfinałów Wojewódzkich. 

II etap konkursu – Półfinały Wojewódzkie

Półfinały Konkursów odbędą się podczas lokalnej edycji Festiwalu „Polska Od Kuchni”.  Festiwal odwiedzi każde województwo by zaserwować uczestnikom bezpłatne wydarzenie okraszone wspaniałą atmosferą lokalnych społeczności oraz regionalnej kultury i tradycji. W trakcie Półfinałów Wojewódzkich wyłonieni zostaną zwycięzcy każdej kategorii konkursowej, którzy przejdą do trzeciego etapu – Finału. Już na tym etapie na uczestników będą czekać niezapomniane emocje, a na zwycięzców wartościowe nagrody. Nagroda główna dla zwyciężczyń Półfinałów
w każdej kategorii to 3 000 zł.

III etap konkursu – Finał

Finał Festiwalu odbędzie się 30 września 2023 r. na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. Podczas tego wydarzenia zmierzą się ze sobą zwycięzcy wszystkich Półfinałów Wojewódzkich w poszczególnych kategoriach konkursowych.
Wydarzenie zakończy uroczysta gala z wręczeniem nagród oraz koncert „Roztańczony PGE Narodowy”.

Nagrody główne do zdobycia w Finale to aż 10 000 zł.

Festiwal otrzymał Patronaty Honorowe Marszałków i Wojewodów, a każda edycja relacjonowana będzie w telewizji. 

Zgłoszenia do konkursów przyjmowane są do 17 marca br. 

Więcej informacji na stronie: www.festiwalpolskaodkuchni.pl oraz na naszych profilach na portalach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/polskaodkuchni 
Instagram: https://www.instagram.com/festiwalpolskaodkuchni


 

Nie wypalaj traw! To karalne, niebezpieczne i zatruwa środowisko!

Wskutek wypalania traw zahamowany zostaje pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych. Ziemia się wyjaławia. Do powietrza dostaje się wiele trujących związków chemicznych. Wypalanie traw jest również przyczyną pożarów, które niejednokrotnie prowadzą, niestety, także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób. Giną również zwierzęta i owady. Pożary traw niszczą faunę i florę. Powstający podczas pożaru dym jest trujący i groźny dla osób przebywających w jego pobliżu. Zmniejsza również widoczność, co może prowadzić do wypadków drogowych. Na rozprzestrzenienie się ognia w wyniku pożaru traw ma wpływ nawet najsłabszy wiatr. W przypadku zmiany jego kierunku, pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania.

Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Strażacy zaangażowani w akcje gaszenia pożarów traw mogą być w tym samym czasie potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia w innym miejscu. Za wypalanie traw grozi areszt lub bardzo wysoka grzywna. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym!

Zarządzenie z dnia 8 marca 2023 r. w sprawie udzielenia dotacji na realizację w 2023 r. zadań publicznych

ZARZĄDZENIE nr 10/23 Wójta Gminy Jabłoń z dnia 8 marca 2023 r. w sprawie: udzielenia dotacji na realizację w 2023 roku zadań publicznych Gminy Jabłoń w zakresie tworzenia warunków do zwiększenia aktywności społecznej i sportowej mieszkańców Gminy z terminem realizacji od dnia podpisania umowy do 31 grudnia 2023 r.

PLIKI DO POBRANIA:


 

Płatności bezpośrednie - eWniosekPlus Kampania 2023

Biuro Powiatowe ARiMR w Parczewie zaprasza osoby zainteresowane na szkolenie z zakresu:

  1. Z obsługi aplikacji eWniosekPlus w ramach kampanii 2023 roku, deklarowania powierzchni do płatności w aplikacji eWniosekPlus od kampanii 2023.
  2. Zasad przyznawania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, oraz wsparcia w zakresie ekoschematów na rok 2023” oraz zasad warunkowości.

Termin szkolenia: 14.04.2023 (piątek), godz.:10:00.

Miejsce szkolenia: Sala Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłoniu.


 

Kiermasz Wielkanocny w Dziennym Domu Pomocy w Kolanie

Dzienny Dom Pomocy w Kolanie zaprasza na KIERMASZ WIELKANOCNY, który odbędzie się 19 marca 2023 r. (niedziela) w Dziennym Domu Pomocy w Kolanie w godzinach 10.00 - 13.30. Serdecznie zapraszamy!

 

Konkurs grantowy Aktywna Lubelszczyzna w Powiecie Parczewskim

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące konkursu grantowego Aktywna Lubelszczyzna w Powiecie Parczewskim, które odbędzie się 22 marca 2023 r. o godzinie 15:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Parczewie przy ul. Warszawskiej 24.

W szkoleniu może wziąć udział każdy zainteresowany, nie obowiązują zapisy.

13 marca 2023 roku ruszyła kolejna edycja programu Aktywna Lubelszczyzna skierowanego do młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z powiatów tomaszowskiego, zamojskiego, krasnostawskiego, hrubieszowskiego, chełmskiego, łęczyńskiego, włodawskiego, parczewskiego i bialskiego. W ramach programu uprawnione podmioty mogą skorzystać ze wsparcia w postaci grantu w wysokości do 6500 zł, a także szkoleń, działań promocyjnych i wsparcia mentoringowego. Nabór potrwa do 13 maja 2023 r.

Konkurs, którego operatorami są Stowarzyszenie Czajnia i Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie skierowany jest do małych organizacji pozarządowych, w tym kół gospodyń wiejskich oraz drużyn OSP i nieformalnych grup społeczników. W ramach grantu organizacje mogą zrealizować projekt społeczny lub wzmocnić instytucjonalnie swój podmiot poprzez zakup wyposażenia. Poprzednie dwie edycje konkursu pokazują, że pomysły są bardzo różne. Nie ograniczamy w żaden sposób kreatywności uczestników. Warunek jest jeden: działania muszą się mieścić w sferze pożytku publicznego. Zadanie skierowane jest do osób, które nie mają dużego doświadczenia w pisaniu projektów. Dlatego sam wniosek wypełniany za pośrednictwem generatora jest bardzo prosty. W programie chodzi o to, aby zdobyć doświadczenie i w przyszłości sięgać po większe środki w innych konkursach. Do dyspozycji uczestników konkursu grantowego są animatorzy, którzy udzielają niezbędnej pomocy w czasie pisania wniosku i jego realizacji. Ponadto realizatorzy mini grantów zaproszeni są do udziału w serii wizyt studyjnych, szkoleń czy indywidualnych konsultacji, których celem jest wzmocnienie lokalnych NGO’s.


 

ZSCKR w Jabłoniu - Ogłoszenia o otwartym naborze partnera

Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu ogłasza otwarty nabór partnera do wspólnego przygotowania i realizacji projektu pn.: „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w Komponencie A „Odporność i konkurencyjność gospodarki,” jako inwestycja A3.1.1 „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie.”

PLIKI DO POBRANIA:

Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu ogłasza otwarty nabór partnera dodatkowego do wspólnego przygotowania i realizacji projektu pn.: „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w Komponencie A „Odporność i konkurencyjność gospodarki,” jako inwestycja A3.1.1 „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie.”

PLIKI DO POBRANIA:


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu

Skontaktuj się z nami

Urząd Gminy Jabłoń
ul. Augusta Zamoyskiego 27, 21-205 Jabłoń
email: ugjablon@jablon.pl 
tel. 83 356 00 06 
fax: 83 356 00 13
sponsorzy