Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

W tym roku obchodzimy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym z symboli naszej niepodległości.

Święto Narodowe, które obchodzimy jest jednym z tych dni w roku, który skłania do refleksji nad znaczeniem takich słów jak patriotyzm, wolność i odpowiedzialność. Dlatego my, mieszkańcy Tej Ziemi,  jak co roku, oddajemy hołd naszym bohaterom w imię  naszej  tożsamości, wolności i przyszłości Ojczyzny.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Tomasza bpa. z Willanowy w Jabłoniu. Po uroczystej mszy  poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu, delegacje oraz wszyscy obecni przeszli na cmentarz parafialny pod mogiłę żołnierzy SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, a następnie Piotra Strzyżewskiego, pułkownika Wojsk Polskich. W obu miejscach po krótkiej modlitwie odprawionej przez ks. Zbigniewa Szyprowskiego zostały złożone wieńce i kwiaty oraz zapalone znicze.

Agnieszka Kuniszyk – przewodnicząca Rady Gminy Jabłoń w imieniu samorządu Gminy Jabłoń podziękowała za obecność i modlitwę, a także życzyła, aby Święto 3 Maja przyniosło wszystkim radość z bycia Polakiem, aby ten dzień przyniósł  pokój i optymizm.

W ramach obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały również złożone kwiaty i zapalone znicze pod pamiątkową tablicą przy Urzędzie Gminy w Jabłoniu, pomnikiem upamiętniającym 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, pomnikiem żołnierzy SGO „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga i w Paszenkach na mogile dwóch nieznanych żołnierzy poległych w Bitwie pod Jabłoniem.

3 Maja to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. Dzień, w którym narodziło się nasze państwo. I chodź na niepodległość przyszło nam jeszcze poczekać, to uchwalenie Konstytucji 3 Maja dawało nadzieję na jej odzyskanie.(fot. Barbara Byrguła – GOK Jabłoń)

Link do galerii:

https://www.facebook.com/media/set?vanity=100040790264105&set=a.963434625026204


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu