Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

15 maja 2021r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłoniu odbył się Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, który stanowi jeden z etapów do 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Współorganizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Parczewie.

Swoją obecnością zaszczycili nas: prof. dr hab. Jan Adamowski – etnolingwista, folklorysta, kulturoznawca, badacz kultury regionalnej, antropolog i od początku swojej pracy naukowej związany z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie; Andrzej Sar - Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych i Główny Instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, muzyk i etnomuzykolog; Anna Ignatowicz – Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Parczewie, która w imieniu Starosty Parczewskiego Janusza Hordejuka pozdrowiła wszystkich bardzo serdecznie i życzyła powodzenia w prezentacjach i miło spędzonego czasu.

Na przegląd z Powiatu Parczewskiego zgłosiły się cztery zespoły i jedna solistka:

 1. Zespół ludowy „Kalina” z Jabłonia
 2. Zespół „Chmiel” z Chmielowa
 3. Zespół „Echo Dębowej” z Dębowej Kłody
 4. Zespół ludowy „Jabłoneczka” działający przy Szkole Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu
 5. Danuta Ignatiuk - solistka z Jasionki

Za udział w przeglądzie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne od Zarządu Powiatu Parczewskiego.

Komisja w składzie prof. dr hab. Jan Adamowski i dyr. Andrzej Sar postanowili zakwalifikować do eliminacji wojewódzkich tegoż przeglądu Zespół ludowy „Jabłoneczka”, który będzie reprezentował Gminę Jabłoń i Powiat Parczewski na eliminacjach do 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Eliminacje odbędą się 13 czerwca 2021 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Skład zespołu:

 1. Justyna Kowalska-Babicz - Dyrektor szkoły
 2. Marzena Zieńczuk - wicedyrektor szkoły
 3. Faustyna Kucyk - uczennica
 4. Anna Pawłowska - uczennica
 5. Julia Derlukiewicz - uczennica
 6. Alicja Jabłońska - uczennica

Serdecznie gratulujemy zespołowi za ich motywację, za to, ze dbają aby tradycja i kultura ludowa pozostawała w naszej pamięci i by pokazać to, że wieś to nie była tylko ciężka praca na roli ale to, że ludzie podczas różnych prac czy wolnego czasu, którego mieli niezbyt dużo to często towarzyszył im śpiew i muzyka. Dziękujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach przeglądu.


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

Skontaktuj się z nami

Urząd Gminy Jabłoń
ul. Augusta Zamoyskiego 27, 21-205 Jabłoń
email: ugjablon@jablon.pl 
tel. 83 356 00 06 
fax: 83 356 00 13
sponsorzy