Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”
Jan Paweł II

103 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę przywołuje na myśl, wszystkich tych, którzy w walce o wolność i niepodległość stracili to, co najcenniejsze - życie. To oni bronili naszej polskości, naszych domów, naszej tradycji, kultury i religii, ale przede wszystkim wolności. Uroczystości związane z Odzyskaniem Niepodległości przez Polskę miały miejsce jak co roku i w Jabłoniu. Uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Mariusz Dziewulski. Po uroczystej mszy świętej poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. SGO „Polesie”, delegacje oraz wszyscy obecni przemaszerowali na cmentarz parafialny pod mogiłę Kleeberczyków, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Tam po krótkiej modlitwie odprawionej przez ks. Zbigniewa Szyprowskiego zostały złożone wieńce i kwiaty oraz zapalone znicze. Następnie wszyscy zebrani w uroczystej procesji przeszli pod pomnik Piotra Strzyżewskiego pułkownika Wojsk Polskich, gdzie również zostały złożone wieńce i zapalone znicze. W tym miejscu Dariusz Łobejko – wójt Gminy Jabłoń powiedział do zgromadzonych dziękując im za obecność i modlitwę, że niech takie dni jak dzisiejsze Narodowe Święto Niepodległości zawsze przypomina nam, że wolność i jedność są ze sobą nierozłączne i niech dla każdego z nas wolna Polska będzie symbolem miłości do Ojczyzny dlatego też pamiętajmy i oddajmy hołd pokoleniom walczącym o wolną i niepodległa Polskę.

Po uroczystościach na obu cmentarzach zostały złożone wieńce i zapalone znicze pod  pomnikiem upamiętniającym 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości, pomnikiem żołnierzy Kleeberczyków, którzy zginęli podczas Bitwy pod Jabłoniem, i na mogile dwóch nieznanych żołnierzy SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga poległych w Bitwie pod Jabłoniem, a pochowanych na cmentarzu w Paszenkach.

Niech takie dni jak dzisiejszy pozostawiają w nas zawsze poczucie wspólnoty, jaką daje szacunek wobec przeszłości, dbałość o teraźniejszość z myślą o dobrej przyszłości dla kolejnych pokoleń.

 Link do galerii: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=1529965837249913&set=a.3035152160064599

 


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu