Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

 

8 lipca w Milanowie odbyło się IV Wojewódzkie Święto Ziół organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Gminę Milanów. Wśród wystawców znalazły się gminy z województwa lubelskiego, w których uprawiane są zioła. Można więc było skosztować syropu z mięty, zupy z pokrzywy czy innych smakołyków przygotowanych na bazie ziół.


Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta, Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz wójt Gminy Milanów Paweł Krępski częstowali wszystkich chlebem z różnymi rodzajami ziołowego masła. Konkurs na najciekawsze stoisko wygrała Gmina Jabłoń, drugie miejsce zajęła Gmina Milanów, zaś trzecie Gmina Podedwórze, a wyróżnienie Kozia Zagroda z Cichostowa, Gmina Milanów.

W konkursie na najlepszą potrawę i produkt z ziół zwyciężyła Gmina Sosnówka za pierogi z suszoną gruszką i miętą, które przygotowała Jadwiga Szypiło. Drugie miejsce zajęła Gmina Jabłoń za nalewkę jeżynową z miętą, którą zrobił Andrzeja Bryguła. Trzecie miejsce przypadło Gminie Fajsławice za mięso wekowane z tymiankiem. Wyróżnienie otrzymało Koło Łowieckie "Daniel" z Parczewa za nalewkę "Duch Puszczy".

Wyróżniający się rolnicy otrzymali medale województwa lubelskiego przyznane przez marszałka Sławomira Sosnowskiego i Zarząd Województwa Lubelskiego. Wyróżnieni rolnicy z Gminy Jabłoń to mieszkańcy wsi Dawidy: Ryszard Wasilewski, Edward Szypulski, Piotr Burzec oraz Stanisław Wasilewski.

Całą uroczystość uświetniły występy zespołów dziecięcych, ludowych, śpiewaczych, teatralnych oraz solistów. Gminę Jabłoń reprezentowali: zespół ludowy "Kalina" z Jabłonia i młodzieżowy zespół "Jabłoneczka" działający przy Szkole Podstawowej im. SGO "Polesie" w Jabłoniu.
Wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie stoiska promocyjnego Gminy Jabłoń, jak i zespołom za koncert podczas IV Wojewódzkiego Święta Ziół serdecznie dziękujemy.


fot. Barbara Bryguła, Magdalena Łukasiuk

<<FOTOGALERIA>>

Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu