Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

 „Warta Pamięci" - wydarzenie, które miało na celu uczczenie rocznicy agresji sowieckiej w 1939 r. i oddanie hołdu obywatelom polskim zamordowanym przez sowietów na wschodzie kraju. Akcja ta była symbolem pamięci, ale także świadectwem solidarności, rozumienia między pokoleniami i nieocenioną wartością dla polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Odbyła się 24 miejscowościach w kraju, jednocześnie tego samego dnia w przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę - 16 września 2023 r. i o tej samej godzinie - 17.30. Data ta została wybrana nieprzypadkowo. Nawiązuje ona w ten sposób do capstrzyków wojskowych, które w latach II Rzeczpospolitej poprzedzały wiele patriotycznych wydarzeń. Miejsca, w których zorganizowano „Wartę Pamięci” nie były wybrane przypadkowo. Każde z nich upamiętnia odwagę, umiłowanie wolności i heroizm polskiego żołnierza, a także ludności cywilnej.

Jedną z miejscowości, gdzie odbyła się „Warta Pamięci” był Jabłoń. Uroczystość miała miejsce na cmentarzu parafialnym, gdzie znajduje się grób 16 żołnierzy 60. Dywizji Wojska Polskiego SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, którzy polegli w zwycięskiej Bitwie pod Jabłoniem i Puchową Górą z agresorem sowieckim 29 września 1939 r. oraz przy pomniku upamiętniającym żołnierzy tej zwycięskiej bitwy. W obu miejscach w obecności pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu, Ochotniczych Straży Pożarnych z Paszenek i Jabłonia przy warcie honorowej oddano cześć bohaterom, którzy za swój patriotyzm i wierność wartościom zapłacili  najwyższą cenę – cenę swojego życia.

W uroczystości udział wziął dr hab. Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej; dr hab. Jacek Romanek, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki Męczeństwa IPN w Lublinie; Dariusz Łobejko, wójt Gminy Jabłoń; radni Gminy Jabłoń; dyrektorzy instytucji kulturalnych i oświatowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy, a szczególnie dzieci i młodzież. Akcję „Warta Pamięci” zorganizował Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Fundacja Rekonstruktorzy.pl. Patronat Honorowych nad akcją objęli: Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

#WartaPamięci

Link do galerii:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100040790264105&set=a.1058412795528386


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

fot. Akcja „Warta Pamięci” - Cmentarz w Jabłoniu