Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

Praca na roli wiąże się z dużym wysiłkiem, pokorą wobec kaprysów pogody i stresem. Tym bardziej szacunek i wielka wdzięczność należą się tym, którzy są wierni polskiej wsi i w mozole i trudzie wykonują swoją pracę. Uwieńczeniem tego trudu jest Święto Plonów czyli Dożynki. To piękna staropolska tradycja.

Swoje Święto Plonów w minioną niedzielę 21 sierpnia 2022 r. obchodzili właśnie rolnicy powiatu parczewskiego. W tym roku to mieszkańcy Dębowej Kłody byli gospodarzami uroczystości dożynkowych. Świętowanie rozpoczęło się od przemarszu korowodu do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji rolników i zebranych plonów oraz zostały złożone dziękczynne dary. Gmina Jabłoń ofiarowała płaskorzeźbę Serca Pana Jezusa wykonaną przez miejscową artystkę Bogusławę Makarewicz oraz bukiet kwiatów.

Po nabożeństwie orkiestra dęta, poczty sztandarowe, delegacje grup wieńcowych z poszczególnych sołectw, zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się na plac szkolny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości dożynkowych oraz prezentacja wieńców, a następnie Janusz Hordejuk Starosta Parczewski wraz z Grażyną Lamczyk Wójtem Gminy Dębowa Kłoda przyjęli z rąk starostów dożynek bochen chleba, który został rozdany wszystkim zgromadzonym oraz powitali wszystkich przybyłych gości.

Podczas uroczystości wręczone zostały również symboliczne czeki samorządom z powiatu parczewskiego na realizację inwestycji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych – wsparcie terenów popegeerowskich. W trakcie dożynek nie zabrakło także występów zespołów ludowych oraz stoisk degustacyjnych z potrawami regionalnymi i z rękodziełami, jak również wiele atrakcji i konkursów dla dzieci.

Na tegorocznych powiatowych dożynkach Gminę Jabłoń na forum powiatu godnie reprezentowali: Dariusz Łobejko Wójt Gminy Jabłoń, Piotr Denejko Radny Powiatu Parczewskiego oraz Sekretarz Gminy Jabłoń, Diana Abramczuk - Sak Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jabłoń oraz Sołtys Wsi Kolano, Zespół ludowy „Kalina” z Jabłonia, Zespół młodzieżowy „Jabłoneczka” działający przy Szkole Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu wraz z opiekunem Marzeną Zieńczuk, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu, Koło Gospodyń Wiejskich w Paszenkach, Koło Gospodyń Wiejskich z Gęsi na czele z Sołtysem wsi Gęś, Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu oraz Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłoniu.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za przygotowanie przepięknych wieńców, występy zespołów, bogatego stoiska z potrawami, w którym można było degustować: łopatkę wieprzową i wędliny podarowane przez firmę rodzinną Wędliny Tradycyjne „Smaki Doliny Zielawy” z Dawidów, miody z pasieki Zbigniewa Sidorczuka z Dawidów, tradycyjne sery od Krystyny Czornak z Kolana, chłodnik litewski od KGW z Paszenek, a także pozostałe potrawy przygotowane przez pracowników GOK w Jabłoniu. Dziękujemy wszystkim za wszelką okazana pomoc w organizacji oraz promocję naszej małej społeczności – Gminy Jabłoń. 

Link do galerii: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=1529965837249913&set=a.3252650621648084


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu