Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

W obecnym 2021 r. mija 158 lat od wydarzeń związanych z jedną z ważniejszych dla naszego regionu Bitwą pod Kolanem i Holendernią, która rozegrała się 18 listopada 1863 r. pomiędzy oddziałami polskimi, a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego. To właśnie na naszych terenach liczący 150 jazdy oddział podpułkownika Walerego Wróblewskiego został zaatakowany w Kolanie (11 km na północny wschód od Parczewa, powiat Radzyń Podlaski) przez kolumnę rosyjską złożoną z 4 rot piechoty, szwadron ułanów, sotnię kozaków i 2 armaty. Wycofujący się powstańcy naprowadzili Rosjan na stojącą w lesie piechotę Karola Krysińskiego, która przyjęła ich ogniem. Rosjanie rzucili się do ucieczki, tracąc ok. 160 zabitych i rannych. Polski pościg ustał dopiero na wieść o posiłkach, ciągnących od Parczewa w 2 kolumnach. Ich marsz powstrzymywała skutecznie aż do zmroku kawaleria Wróblewskiego, tak że ostrzał artyleryjski spadł na opustoszały już las.

Dziś wspominamy te wydarzenia i pochylamy głowę przed bohaterstwem naszych rodaków, którzy za wolność swoją i naszą oddali właśnie tu życie.

Jak co roku też, na pamiątkę tych heroicznych zmagań w obronie naszego regionu, w dniu 21 listopada 2021 r. w Kościele Parafialnym Imienia NMP w Kolanie została odprawiona przez proboszcza tutejszej parafii ks. Wojciecha Cholewę, uroczysta msza święta upamiętniająca wszystkich powstańców styczniowych walczących w Bitwie pod Kolanem i Holendernią.
Po zakończonym nabożeństwie w uroczystym przemarszu poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie, delegacje oraz wszyscy obecni udali się na cmentarz parafialny pod pomnik poświęcony powstańcom poległym w pamiętnej Bitwie w dniu 18.11.1863 r. Tam po odśpiewaniu Hymnu Narodowego oraz krótkiej modlitwie zostały zapalone symboliczne znicze i złożone wieńce przez przedstawicieli władz samorządowych - Dianę Abramczuk - Sak - wiceprzewodniczącą Rady Gminy Jabłoń, władz szkolnych – Agnieszkę Jedlińską Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie oraz zebranych mieszkańców – Dorotę Kaliszyk sołtysa wsi Holendernia. Uroczystość zakończyło krótkie przemówienie wiceprzewodniczącej Rady Gminy Jabłoń, która w imieniu mieszkańców Gminy Jabłoń podziękowała wszystkim zebranym za pielęgnowanie pamięci narodowej i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

W tym samym dniu zostały złożone wieńce i zapalone pod Krzyżem upamiętniającym dwóch poległych powstańców w „Lesie Kolańskim” oraz przy zbiorowej mogile gdzie spoczywa 16 powstańców styczniowych w miejscu między Holendernią, a  Pacholem  gmina Dębowa Kłoda.

Choć czas tak szybko leci, chcemy pamiętać o tym co za nami, chcemy nie tylko wspominać ale i ciągle przypominać, „bo kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Pamiętajmy, o tych minionych wydarzeniach i dbajmy, aby ta pamięć o naszych przodkach nie zatarła się. Bądźmy aktywnymi uczestnikami naszej regionalnej historii i oddajmy jej należny hołd.

Link do galerii:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=1529965837249913&set=a.3043276805918801


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu