Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej
Piękny jubileusz Zespołu Ludowego „Kalina” z Jabłonia

30 lipca 2023 r. w niedzielne popołudnie w gminie Jabłoń odbyło się niezwykłe wydarzenie, uroczystość związana z 25 - leciem twórczości artystycznej Zespołu Ludowego „Kalina” z Jabłonia. Organizatorem pięknej rocznicy był sam zespół przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jabłoniu. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w intencji członków zespołu, a dalsza część uroczystości miała miejsce w Świetlicy Wiejskiej w Jabłoniu. Po powitaniu gości odbył się występ wspaniałych Jubilatów z okolicznościowym programem, a po nim najmilsza część jubileuszu, a mianowicie wręczenie dla wszystkich muzyków i wokalistów zespołu podziękowań oraz wyrazów uznania za ogromny wkład w pielęgnowanie zwyczajów ludowych. Porządek uroczystości poprowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu wraz z kierowniczką zespołu – Leokadią Kusiuk. Jubileusz swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, w tym Dariusz Łobejko wójt gminy Jabłoń, Ireneusz Demianiuk wójt Gminy Komarówka Podlaska, Iwona Syroka oraz członkowie zaprzyjaźnionych zespołów ludowych i śpiewaczych. Nie zabrakło morza życzeń, gratulacji, ale też wspaniałej zabawy okraszonej licznymi wspomnieniami z wielu lat działalności zespołu. 

Zespół ludowy „Kalina” z Jabłonia powstał w 1998 r., inicjatorką założenia zespołu była Jadwiga Kaciuczyk, natomiast oprawę muzyczną wykonuje Tadeusz Kędracki, który akompaniuje zespołowi od wielu lat na akordeonie. Doborem tekstów piosenek, skeczy, scenek są członkinie zespołu. Obecnie liderem grupy jest Pani Leokadia Kusiuk. Zespół „Kalina” obecnie liczy 12 osób. Zespół śpiewa pieśni ludowe, biesiadne, pieśni kościelne i kolędy, patriotyczne i okolicznościowe. Tworzy teatry, wije wieńce dożynkowe, wszystko zależy od uroczystości, którą reprezentuje. Przez okres 25 lat zespół brał udział w różnych przeglądach i konkursach reprezentując godnie gminę Jabłoń, powiat parczewski oraz województwo lubelskie. Ich duża aktywność i częsty udział przynosił zespołowi wiele nagród i wyróżnień. Dzięki artystycznym umiejętnościom oraz wspólnej pracy występy Zespołu „Kalina” z Jabłonia stały się trwałym elementem życia kulturalnego i społecznego Gminy.

Jubileusz to wyjątkowy moment, który skłania do refleksji i podziękowań za trud i zaangażowanie, jakie zespół włożył w rozwój i promocję lokalnej kultury. Przez lata swojego istnienia zespół stawał się coraz bardziej popularny, a jego występy przyciągały uwagę publiczności z gminy, powiatu i całego województwa. Pasja jego członków, determinacja i zaangażowanie sprawiały, że stali się wzorem dla wielu ludzi i inspiracją dla młodszych pokoleń. Dziękujemy za tę niezłomną postawę, a także nieustanny wysiłek, który zespół wkłada w promocję i pielęgnowanie naszych tradycji kulturowych. Ich występy zawsze są pełne energii, pasji i emocji. Mamy nadzieję, że zespół będzie kontynuował działalność przez kolejne lata i zachowa swoją pozycję, jako nieodzowny element naszej kultury i dziedzictwa narodowego. Dziękujemy wszystkim członkom zespołu za zaangażowanie, sumienną i rzetelną pracę oraz promocję Gminy Jabłoń oraz gratulujemy pięknego Jubileuszu i życzymy kolejnych wspaniałych lat z muzyczną przygodą.

Link do galerii: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100040790264105&set=a.1028009055235427


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu