Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

21 lutego 2023 r. w Świetlicy Wiejskiej przy OSP w Jabłoniu odbyło się spotkanie, którego organizatorem byli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Parczewie i Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu.  W spotkaniu uczestniczyli sierż. szt. Ewelina Semeniuk - Oficer prasowy KPP i mł. asp. Krzysztof Przyczyna - Dzielnicowy Gminy Jabłoń oraz mieszkańcy Gminy Jabłoń.

Celem było wskazanie problemów, jakie mogą stanowić potencjalne zagrożenie oraz omówienie niebezpieczeństw związanych z oszustwami internetowymi.

Jednym z narzędzi usprawniających pracę Policji oraz służących do wskazywania miejsc mogących uchodzić za niebezpieczne jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W trakcie prelekcji krok po kroku została przedstawiona instrukcja obsługi aplikacji, a następnie w praktyce zademonstrowana jak należy dokonać zgłoszenia. Rejestracja zgłoszeń jest bezpłatna, anonimowa oraz nie służy do zgłaszania pilnej interwencji, w której wymagana jest natychmiastowa reakcja służb. W przypadku zaistniałych przestępstw lub wykroczeń należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub najbliższą jednostkę Policji. Należy jednak pamiętać, iż umyślne, złośliwe nanoszenie nieprawdziwych zagrożeń może skutkować konsekwencjami prawnymi.

Drugą część stanowiły mechanizmy działania sprawców przestępstw oraz oszustw z wykorzystaniem najnowszych technologii. Funkcjonariusze przedstawili schemat działania sprawców, podali konkretne przykłady zaistniałe na terenie województwa lubelskiego oraz przestawili zasady postępowania w sytuacji zaistnienia tego typu zdarzenia z ich udziałem.

Na koniec spotkania odbyła się dyskusja i nie zabrakło licznych pytań, na które policjanci udzielili odpowiedzi.


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu