Wernisaż Wystawy Malarstwa Janusza Wolińskiego z Włodawy – „Moje malowanie”

23 stycznia 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłoniu odbył się Wernisaż Wystawy Malarstwa Janusza Wolińskiego z Włodawy – „Moje malowanie”. Artysta od 20 lat jest  uczestnikiem Plenerów Rzeźbiarskich, które organizowane są w Jabłoniu. Ma tutaj wielu znajomych i mimo, że nie mieszka w naszej miejscowości to jest „nasz”, ma dużą wiedzę, którą dzieli się z innymi, zawsze służy radą i pomocą.

Podczas wernisażu wystawy artyście towarzyszyła rodzina, przyjaciele, koledzy rzeźbiarze i licznie przybyli goście. Uroczystość rozpoczęła się od krótkich podziękowań Dariusza Łobejko – Wójta Gminy Jabłoń oraz Katarzyny Matczuk – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu skierowanych do artysty, który podziękował wszystkim za przybycie oraz opowiedział o swojej twórczości.

Podczas wernisażu mogliśmy podziwiać pełne kolorów i kunsztu malarskiego ikony i obrazy wykonane techniką olejną. Artysta podzielił swoją wystawę na 4 tematy. Pierwszy to malarstwo sakralne: obrazy i ikony, którym autor poświęcił najwięcej czasu aby opowiedzieć gościom w jaki sposób się je pisze, jak przygotować i dobrać odpowiedni materiał i farby oraz ile czasu trwa cały proces jej powstawania. Drugim tematem były portrety Żydów, o których mówi:

„Gdy sięgam pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w miasteczku nad Bugiem, przypominam sobie liczne opowieści dziadków, starszych sąsiadów oraz matki, o tym jak kiedyś tu było, jak żydowscy krawcy szli odświętnie ubrani, szewc żydowski wykonywał buty jedyne w swoim rodzaju, a dzieci jedne i drugie spotykały się na ulicy. 

Wtedy również usłyszałem opowieść, o tym jak nagle wszystko się skończyło, wywołując przerażenie mieszkańców. Znając tą tragiczną historię nieraz jako chłopiec spoglądałem na włodawską bożnicę, w której murach zamarło życie. Liczne kłódki broniły dostępu do świata, który w świadomości dziecka stawał się jeszcze bardziej zagadkowy i tajemniczy.

Po latach wszystkie te wyobrażenia oraz stare fotografie przedstawiające żydów, żydowskich mieszkańców mojego miasta oraz licznych podobnych społeczności w całym kraju, skłoniły mnie do stworzenia cyklu prac, które chodź w części przywołują świat ludzi, którzy niegdyś na co dzień tworzyli specyficzny klimat miast i miasteczek całej Polski.”

Kolejnym tematem są pejzaże. Artysta przeniósł na blejtramy za pomocą pędzla piękną otaczającą go przyrodę – drzewa, pola, lasy, łąki, polne drogi i kwiaty.

Czwartym tematem są portrety nadbużańskie – „Poleszuki”. Na tych obrazach uwiecznione są dzieci, młodzież, osoby dorosłe jak i starsze. Ważnym elementem tych obrazów jest ubiór jaki kiedyś noszono na terenach nadbużańskich, jakie prace wykonywano, jak spędzano wolny czas. Każdy obraz z tego tematu jest inny, indywidualny, postaci wyrażają własne emocje.

Wszyscy uczestnicy wernisażu mieli okazję zapoznać się z innym talentem Pana Janusza niż tylko rzeźba – z malarstwem. Byli pod ogromnym wrażeniem kunsztu malarskiego i nie kryli słów zachwytu.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu w godzinach funkcjonowania GOK do 20 lutego 2022 r.

Serdecznie zapraszamy.

Otwarcie Wernisażu Wystawy Malarstwa

Wystawa obrazów


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

Skontaktuj się z nami

Urząd Gminy Jabłoń
ul. Augusta Zamoyskiego 27, 21-205 Jabłoń
email: ugjablon@jablon.pl 
tel. 83 356 00 06 
fax: 83 356 00 13
sponsorzy