Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

15 maja 2022 r. mieszkańcy Gminy Jabłoń i okolic uczestniczyli w wycieczce „Tykocin – barokowa perła Podlasia” organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu.

Podczas wycieczki uczestnicy zwiedzili Pentowo - europejską wieś bocianią, Kościół Świętej Trójcy wraz z muzeum parafialnym i kryptą. Następnym punktem programu był spacer i zwiedzanie Starego Rynku, restauracji Alumnat, gdzie były kręcone filmy: „U Pana Boga w ogródku” oraz „U Pana Boga za miedzą”, Placu Stefana Czarnieckiego, domów żydowskich i Synagogi - największej spuścizny po zamierzchłych czasach, gdy Tykocin zamieszkiwali Żydzi. Jeszcze przed wojną miasteczko w znakomitej większości składało się ze społeczeństwa żydowskiego.

Po zwiedzaniu miasteczka wszyscy udali się na rejs po Narwi tramwajem wodnym, podczas którego można było spojrzeć na Tykocin z zupełnie innej perspektywy. Po rejsie grupa udała się do najstarszej restauracji żydowskiej „Tejsza”, gdzie można było skosztować potraw według oryginalnych przepisów tykocińskich Żydów. Po obiedzie uczestnicy wycieczki udali się do Zamku Królewskiego, który był ostatnim punktem programu.  Forma zamku jaką można obecnie podziwiać jest rekonstrukcją XVI-wiecznej formacji jaką kiedyś tutaj zbudował Polski król Zygmunt August.

Dziękujemy uczestnikom za wspaniałą atmosferę i miło spędzony czas, a przewodniczce Pani Dorocie już po raz kolejny, za perfekcyjne i interesujące przygotowanie programu oraz towarzyszenie nam podczas zwiedzania malowniczego Podlasia.

Link do galerii:

https://www.facebook.com/media/set?vanity=1529965837249913&set=a.3175043676075446


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu