Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

 

Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o zakupie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszystkich Dzieł naszego Wielkiego Rodaka Augusta Zamoyskiego.

17 maja b.r. w pierwszym dniu otwarcia Pokazu zakupionych rzeźb p.n. "Zamoyski ocalony", grupa mieszkańców gminy Jabłoń wybrała się do Muzeum Narodowego w Warszawie aby bezpośrednio niemal fizycznie dotknąć wzrokiem zakupionych prac znanych prawie wyłącznie z fotografii. Niezwykle interesująca rozmowa z konserwatorami pracującymi w trakcie Pokazu była dodatkową atrakcją dla zwiedzających.

Nasza niezbyt duża gmina od ponad 25-ciu lat przypomina o życiu i twórczości tego Wybitnego Artysty organizując cały szereg wydarzeń kulturalnych o zasięgu krajowym. Szczególnym zainteresowaniem cieszą Ogólnopolskie Plenery Rzeźbiarskie im. Augusta Zamoyskiego, Ogólnopolskie wyścigi kolarskie przypominające niezwykłe wydarzenie artysty z 1925r/rajd rowerowy w 21 dni z Paryża do Zakopanego/ i tradycyjne majowe "spotkania z Augustem Zamoyskim". Od 2011 roku funkcjonuje w Jabłoniu, jedyne w świecie Muzeum Augusta Zamoyskiego, które zostało utworzone na bazie Izby Pamięci zorganizowanej w 1994 roku.

Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu

 

 

Zamoyski ocalony - Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie [17 maja 2019r.]

 

 

Spotkania z Augustem Zamoyskim [19 maja 2019r.]