Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

W dniach od 05.07.2021 r. do 05.09.2021 r. Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu realizował warsztaty w ramach projektu pt. „Zasmakuj z Jabłoniem w tradycji i kulturze” dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportuz programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”. Partnerami projektu byli: Szkoła Podstawowa im. SGO „Polesie” w Jabłoniu, Koło Gospodyń Wiejskich z Paszenek, Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłoniu oraz Zespół Ludowy „Kalina” z Jabłonia. Projekt dotyczył cyklu zajęć kulinarnych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Jabłoń w zakresie przygotowania regionalnych posiłków, które odbywały się w Wiejskim Domu Kultury w Paszenkach. Dopełnieniem tematyki projektu był wykład o dorobku kulturalnym naszego regionu pt. „Tradycje i obyczaje staropolskie naszych regionów”, warsztaty garncarskie, podczas których uczestnicy projektu mieli okazję własnoręcznie wykonać miseczki oraz wyjazd do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Celem projektu było zwiększenie zainteresowania tradycją regionu młodych ludzi, jak też uaktywnienie tej grupy społecznej w sferze kulturalnej.

Projekt został zakończony uroczystym, wspólnym biesiadowaniem w dniu 05.09.2021 r., przy potrawach wykonanych przez uczestników warsztatów. Podczas zakończenia można było podziwiać wystawę podsumowującą cały projekt oraz występy lokalnych zespołów ludowych: „Jabłoneczka” działająca przy Szkole Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu oraz „Kalina” działająca pod patronatem GOK w Jabłoniu.

Poprzez realizację projektu mieliśmy okazję zmobilizować młodsze pokolenie do aktywności i zwiększonej samodzielności, a przy okazji przekazać niektóre tradycje i obyczaje naszych regionów, chroniąc je przed całkowitym zapomnieniem. Wiele wartości tego dziedzictwa utraciliśmy, ale poprzez projekt udało się podkreślić znaczenie niektórych z nich. Kultywowanie ich to nasz obowiązek zwłaszcza dziś, gdy większość społeczeństwa biegnie za nowoczesnością. Mamy nadzieję, że realizacja tego projektu pozwoliła nam odświeżyć i przywrócić im dawną świetlność.

Dziękujemy młodzieży oraz wszystkim zaangażowanym osobom za współpracę podczas realizacji projektu.

GALERIA ZDJĘĆ: 

Warsztaty garncarskie: ZOBACZ

Warsztaty kulinarne – wiosna: ZOBACZ

Warsztaty kulinarne – lato: ZOBACZ

Warsztaty kulinarne – jesień: ZOBACZ

Warsztaty kulinarne – zima: ZOBACZ

Wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej: ZOBACZ

Warsztaty kulinarne – pieczenie ciasteczek: ZOBACZ

Wykład - Tradycje i obyczaje staropolskie naszych regionów: ZOBACZ

Warsztaty kulinarne – pieczenie pasztecików: ZOBACZ

Zakończenie projektu: ZOBACZ


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu