Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

21 lipca 2023 r. na Placu Wolności w Parku Miejskim w Parczewie już po raz 20  odbył się Jarmark Jagielloński, nawiązujący do dawnej tradycji królewskich jarmarków oraz promujący sztukę i rzemiosło ludowe. W programie imprezy było wiele atrakcji. Były wystawy wytwórców regionalnych wyrobów użytkowych i artystycznych, naturalnych produktów spożywczych, przedmiotów sztuki i dawnych wyrobów użytkowych. Na licznych stoiskach zaprezentowane zostały m. in.: rzeźba, malarstwo, ceramika garncarstwo, wyroby z drewna, wikliny, biżuteria, wykonane przez lokalnych twórców ludowych i rzemieślników.

Parczewski jarmark to nie tylko kiermasz wyrobów rękodzielniczych, ale także występy artystyczne i pokazy. Wśród wykonawców zaprezentowały się  regionalne zespoły śpiewacze i ludowe. Oczywiście jak co roku naszą gminę godnie reprezentował Zespół ludowy „Kalina” z Jabłonia. W  Jarmarku Jagiellońskim uczestniczyli nie tylko mieszkańcy Parczewa, ale także przybyli goście.  Mieli oni możliwość poznać historię, kulturę miasta i regionu oraz lokalne zwyczaje, ale także skosztować przeróżnych wyśmienitych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, ponieważ podczas Jarmarku został rozstrzygnięty konkurs w ramach Bitwy Regionów – Polska Smakuje. Naszą Gminę Jabłoń promowały w tym roku 3 Koła Gospodyń Wiejskich. Koło Gospodyń Wiejskich z Kuder „Drużyna sprzed Olszyny” ze swoim popisowym daniem „Udźcem indyka wronimi uszami i kapustą faszerowany pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym”, otrzymało I miejsce w konkursie i tym samym będą miały możliwość reprezentowania gminy Jabłoń i powiatu Parczewskiego w kolejnym etapie wojewódzkim konkursu. Udział w konkursie wzięło także Koło Gospodyń Wiejskich z Dawidów z potrawą „Schab z kością i gamzą”, za który dostały wyróżnienie, zaś Koło Gospodyń Wiejskich w Kolanie przygotowało stoisko promocyjne, w którym zaprezentowało nasze regionalne smaki.

Serdecznie wszystkim naszym lokalnym artystom dziękujemy za zaangażowanie i promowanie regionalnej tradycji i kultury naszej małej społeczności i życzymy dalszych wspaniałych osiągnięć i sukcesów. 

Link do galerii:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100040790264105&set=a.1022883182414681


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu