Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

13 sierpnia 2021 r. w Dworku Helena w Porosiukach k/Białej Podlaskiej odbył się półfinał konkursu trzeciej edycji "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa 2021" organizowany przez Jednostkę Regionalną Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego.  Konkurs skierowany był do wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszeń działających na terenie województwa lubelskiego. Gminę Jabłoń godnie reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Paszenek, za co serdecznie dziękujemy.

Celem konkursu była promocja oraz wsparcie aktywnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności i kultywowanie tradycji. Wszystkie zgłoszone do konkursu wyroby zarówno kulinarne, jak i rękodzielnicze miały nawiązywać do tradycji i bogactwa kulturowego naszego regionu. W tym roku konkurs rozpatrywany był w trzech kategoriach:

  1. „Ciasto jak dawniej” na najlepszy tradycyjny wypiek cukierniczy- ciasta zgłaszane do konkursu powinny posiadać co najmniej 25 letnią recepturę.
  2. „Ziołowe skarby kulinarne”- wyroby zgłaszane do konkursu powinny zawierać w przepisie zioła.
  3. „Serweta inspirowana tradycją” – na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy- serwetka może być wykonana dowolną techniką włókienniczą: koronka (np. szydełkiem, na drutach, klockowa, igłowa, frywolitka), różne rodzaje haftów (np. płaski, richelieu, krzyżykowy).

Panie z KGW w Paszenkach przygotowały „Koladnik wigilijny”, który został doceniony II miejscem wśród nagrodzonych dań w kategorii „Ziołowe Skarby Kulinarne” na najlepszy produkt z wykorzystaniem lubelskich ziół i tym samym zostały zaproszone na Galę Finałową konkursu, która odbyła się w Amfiteatrze Kumowa Dolina w Chełmie dnia 4 września 2021r.

KGW z Paszenek  podczas uroczystej Gali zostało wyróżnione z pośród 140 Kół za  przygotowane danie.

Serdecznie gratulujemy i jednocześnie dziękujemy Paniom z KGW Paszenki, które swoim zaangażowaniem dbają o to, by nie zaginęła nasza tradycja, a jednocześnie promują naszą małą społeczność.

Link do galerii: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=1529965837249913&set=a.2990932911153191


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu