Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej
Już 7 lipca 2023 r. o godzinie 18.00 w Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłoniu odbędzie się kolejne spotkanie autorskie, na które serdecznie zapraszamy.
 
Tym razem gościem będzie pani Renata Kosin. Renata Kosin ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Kosin jest polską pisarką i autorką wielu bardzo dobrych scenariuszy. Tworzy je od 2011 roku. Duży wpływ na karierę zawodową i późniejszą twórczość literacką Renaty Kosin miało jej dzieciństwo spędzone na Podlasiu. Miejsce to jest bardzo często przedstawione w scenariuszach pisarki bądź też na kartach tworzonych przez nią powieści, w sposób niezwykle malarski i plastyczny, z opisem wielu szczegółów. Udanym debiutem literackim Renaty Kosin była książka pod tytułem „Mimo wszystko. Wiktoria”. Ukazała się ona 24 kwietnia 2012 roku. To opowieść o losach bohaterek, które za wszelką cenę poszukują szczęścia. Kosin przedstawia magiczną podróż po Europie, szczególnie barwne opisy uroczych miasteczek we Francji, Hiszpanii i Monako. Kosin jako jedna z niewielu pisarek, w tym samym roku wydała drugą powieść pod tytułem „Bluszcz prowincjonalny”, w której przenosi czytelników do malowniczych wsi z regionu Podlasia. W kolejnych latach Kosin postanowiła nieco zmodyfikować swój styl pisarski, wprowadzając do niego wątki detektywistyczne. W ten sposób powstała „Kołysanka dla Rozalii” czy „Tajemnica Luizy Bein”. W 2016 roku w księgarni pojawił się „Sekret zegarmistrza”, a rok później „Tatarki”.
 
Twórczość Renaty Kosin została bardzo pozytywnie odebrana, zarówno przez czytelników, jak i krytyków literackich, którzy dostrzegli w jej powieściach detektywistycznych i obyczajowych duży potencjał, jak również interesujące przedstawienie losów każdej z postaci. Cechą charakterystyczną literatury tworzonej przez Renatę Kosin jest przede wszystkim zastosowanie w niej wielu zabiegów w postaci złożonych metafor i detalicznych opisów przyrody oraz urbanistyki. Nierzadko są one porównywane do tych, jakie można znaleźć na kartach powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Renata Kosin została nagrodzona w Drugim Ogólnopolskim Konkursie Literackim – „Podróże bez granic z przeszkodami bez przeszkód”.
Opis pochodzi ze strony Wydawnictwa Znak. https://www.znak.com.pl/autor/Renata-Kosin
 
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
 
Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłoniu