Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

18 listopada 159 lat temu na terenie miejscowości Kolano i Holendernia rozegrała się bitwa powstańców styczniowych pod dowództwem W. A. Wróblewskiego i K. Krysińskiego ze ścigającą ich kolumną wojsk carskich. Na pamiątkę tych wydarzeń i heroicznych wyczynów powstańców w obronie naszego regionu, dnia 20 listopada 2022 r. w Kościele Parafialnym Imienia NMP w Kolanie została odprawiona uroczysta msza święta upamiętniająca wszystkich walczących w Bitwie pod Kolanem i Holendernią. Po zakończonym nabożeństwie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i wszystkich zgromadzonych na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie znajduje się  symboliczny pomnik poświęcony bohaterom tego wydarzenia, przed którym chylimy czoła na dowód pamięci o tych, którzy za sprawę naszej Ojczyzny oddali swoje życie.

Przed pomnikiem poległych powstańców został odśpiewany Hymn Narodowy oraz odmówiona krótka modlitwa przez proboszcza ks. Wojciecha Cholewa i wszystkich zebranych. Następnie zostały zapalone znicze i złożone wieńce przez przedstawicieli władz samorządowych – Dariusza Łobejko – wójta Gminy Jabłoń, Dianę Abramczuk - Sak - wiceprzewodniczącą Rady Gminy Jabłoń, władz szkolnych – Agnieszkę Jedlińską Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Amelii hr. Łubieńskiej w Kolanie wraz z uczniami oraz zebranych mieszkańców – wsi Kolano i Holendernia. Uroczystość zakończyło krótkie przemówienie Wójta Gminy Jabłoń, który podziękował wszystkim zebranym za pielęgnowanie pamięci narodowej i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

W tym samym dniu zostały też zapalone znicze w pozostałych miejscach pamięci związanych z Bitwą pod Kolanem i Holendernią: pod Krzyżem upamiętniającym dwóch poległych powstańców w „Lesie Kolańskim” oraz przy zbiorowej mogile gdzie spoczywa 16 powstańców styczniowych w miejscu między Holendernią a  Pacholem, gmina Dębowa Kłoda.

Pamiętajmy o historii naszego regionu, o bohaterach, którzy swoją krwią wyznaczali granice naszej dzisiejszej Ojczyzny. Oddajmy im hołd świadomi tego, że to Oni tworzyli naszą historię i nie po raz pierwszy udowodnili siłę patriotyzmu. Pielęgnujmy naszą pamięć o przeszłości i nie pozwólmy jej zaginąć. Niech ta pamięć będzie wyrazem szacunku i wdzięczności.

Dziękujemy wszystkim, którzy w tym ważnym dniu dla naszej małej społeczności, nie zapomnieli o przeszłości i wspólnie zechcieli oddać cześć poległym Bohaterom w Bitwie pod Kolanem i Holendernią. 


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu