Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

Dnia 15.07.2022 r. na Placu Wolności w Parczewie odbył się po raz kolejny Jarmark Jagielloński. Głównym organizatorem był Parczewski Dom Kultury w Parczewie. Jarmark to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturowych tego miasta. To festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej, z której czerpiemy to, co najpiękniejsze, dlatego tradycyjnie podczas Jarmarku spotkali się artyści, rękodzielnicy i rzemieślnicy z okolicznych miejscowości, którzy zaprezentowali unikalne techniki garncarskie, kowalskie, tkackie, plecionkarskie, hafciarskie, rzeźbiarskie, malarskie, itp.. Reprezentantem Gminy Jabłoń wśród artystów była Pani Urszula Sawiuk, która podczas wydarzenia prowadziła warsztaty dla dzieci z malarstwa akwarelą.

Zgodnie ze swoją tradycją, Jarmark Jagielloński to także moc atrakcji, widowisk i rozrywek, dlatego goście wydarzenia mieli możliwość wysłuchania koncertów muzycznych zespołów i śpiewaczy ludowych naszych regionów. Oczywiście jak co roku naszą gminę pięknie reprezentował Zespół ludowy „Kalina” z Jabłonia, który podczas tegorocznego święta otrzymał zaproszenie do nagrań programu telewizyjnego TVP3 Lublin.

Podczas uroczystości można było także skosztować przeróżnych wyśmienitych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, ponieważ podczas Jarmarku został rozstrzygnięty konkurs w ramach Bitwy Regionów – Polska Smakuje. Naszą Gminę Jabłoń promowały: Koło Gospodyń Wiejskich z Dawidów ze swoją „Polewką Chłopską”, za którą dostały wyróżnienie oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Paszenek z potrawą „Udo z kurczaka nadziewane jabłkiem z sosem jabłkowo-żurawinowym”.

Serdecznie wszystkim naszym lokalnym artystom dziękujemy za zaangażowanie i promowanie regionalnej tradycji i kultury naszej małej społeczności. Do podziękowań dołączamy także życzenia wielu lat dalszej owocnej twórczości, która dla wszystkich będzie powodem do dumy, stanowiąc jednocześnie stałe źródło przeżyć estetycznych dla innych.


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu