Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

Grupa 37 uczniów oraz 4 opiekunów z ZSCKR w Jabłoniu uczestniczyła w projekcie ”Niesztampowa szkoła z przyjaciółmi z Europy”. Projekt ten realizowany był wspólnie z węgierską szkołą średnią z Budapesztu.

Głównym założeniem  Ponadnarodowej Mobilności Uczniów (programu POWER) są zagraniczne wyjazdy do krajów Unii Europejskiej. Dotyczą one  realizacji dowolnych zagadnień projektowych wpisujących się w podstawę edukacyjno-programową.
Celem mobilności uczniów było: wzmocnienie kompetencji kluczowych, w tym m.in.: nauka języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabywanie  nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

W ramach projektu młodzież ze szkoły z Jabłonia przygotowała wspólnie z koleżankami i kolegami z Węgier festiwal nauki, podczas którego wykonywali  m.in. doświadczenia fizyczne i chemiczne. Nawiązali nowe znajomości oraz zwiedzili wiele ciekawych miejsc w Budapeszcie oraz jego okolicach. Dyrektor szkoły Agnieszka Piekarska: Po tak długim czasie spowodowanym pandemią niezmiernie cieszymy się, że możemy kontynuować realizację projektów służących rozwojowi młodych ludzi. Atutem szkoły od kilku lat są wyjazdy młodzieży na praktyki zawodowe do Grecji i Hiszpanii. Tym razem pojechaliśmy na Węgry aby wspólnie ze szkołą partnerską rozwijać kompetencje kluczowe uczniów. Dla wielu z nich była to wspaniała okazja do wypróbowania swoich umiejętności językowych, przełamania strachu przed wyjazdem do innego kraju europejskiego, a także współpracy w grupie – tak cennej, zwłaszcza po nauce zdalnej.

„Chętnie pojechałabym na kolejne projekty organizowane w naszej szkole i będę się starała aby było to możliwe, a ten wyjazd zapamiętam na długie lata zwłaszcza, że to moja pierwsza podróż zagraniczna” – mówi Klaudia, jedna z uczestniczek.

„Nie mogę się doczekać, kiedy pojadę na praktyki do Grecji. Ten wyjazd pokazał mi, jak ciekawa może być nauka wspólnie z kolegami z innego kraju” – dodaje Kacper.

„Cieszę się, że udało nam się zrealizować ten projekt. Z powodu pandemii musieliśmy zmienić szkołę partnerską, termin wyjazdu, zmienili się również uczniowie, do których kierowaliśmy ten projekt. To nasze kolejne doświadczenie w pozyskiwaniu środków służących rozwojowi młodych ludzi. Tym razem nie koncentrowaliśmy się na umiejętnościach zawodowych a postawiliśmy na rozwijanie kompetencji kluczowych. Przygotowujemy jeszcze kilka niespodzianek związanych z wyjazdem na Węgry zarówno dla uczestników projektu jak też dla społeczności lokalnej” – podsumowuje koordynator projektu Arkadiusz Lotek.


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu