Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

 

Święto Narodowe, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jest jednym z tych dni w roku, który skłania do refleksji nad znaczeniem takich słów jak wolność i odpowiedzialność, przede wszystkim w kontekście Państwa i Narodu, ale także naszej małej Ojczyzny. Dlatego my, mieszkańcy Tej Ziemi,  jak co roku, oddajemy hołd naszym bohaterom w imię  naszej  tożsamości, wolności i przyszłości Ojczyzny.

W tym roku obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym z symboli naszej niepodległości.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Tomasza bpa. z Willanowy w Jabłoniu. Po uroczystej mszy  poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu i Ochotniczej Straży Pożarnej z Jabłonia, delegacje oraz wszyscy obecni przeszli na cmentarz parafialny pod mogiłę Piotra Strzyżewskiego, pułkownika Wojsk Polskich. Tam po krótkiej modlitwie odprawionej przez ks. Zbigniewa Szyprowskiego zostały złożone wieńce i kwiaty oraz zapalone znicze. W tym miejscu Katarzyna Matczuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu w imieniu Dariusza Łobejko – wójta Gminy Jabłoń podziękowała za obecność i modlitwę, a także życzyła, aby Święto 3 Maja przyniosło wszystkim radość z bycia Polakiem, aby ten dzień zagościł w sercach i przyniósł  pokój, radość i optymizm.

W ramach obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały również złożone kwiaty i zapalone znicze na mogile poległych w Bitwie pod Jabłoniem żołnierzy SGO „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga, pamiątkową tablicą przy Urzędzie Gminy w Jabłoniu, pomnikiem upamiętniającym 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, pomnikiem żołnierzy SGO „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga i w Paszenkach na mogile dwóch nieznanych żołnierzy poległych w Bitwie pod Jabłoniem.

3 Maja to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. Dzień, w którym narodziło się nasze państwo. I chodź na niepodległość przyszło nam jeszcze poczekać, to uchwalenie Konstytucji 3 Maja dawało nadzieję na jej odzyskanie.

Podejdźmy też dziś z wiarą, że ten trudny okres, który obecnie nam towarzyszy z powodu wojny w Ukrainie szybko się zakończy, a ten czas stanie się okazją do rozważań o patriotyzmie, symbolach narodowych oraz znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu.

Niech powiewające flagi będą przypomnieniem słów św. Jana Pawła II, który mówił: „Jesteście świadkami historii. Przypominajcie, że Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana”.


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu

Link do galerii:

https://www.facebook.com/media/set?vanity=1529965837249913&set=a.3163943520518795