Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

„Bitwa Regionów” to konkurs skierowany do kół gospodyń wiejskich, ponieważ głównym założeniem konkursu jest promowanie i wspieranie kół gospodyń wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Konkurs ten, to znakomita okazja do poznawania tradycji kulinarnych i odkrywania bogactwa regionalnej kuchni. W tegorocznej edycji „Bitwy Regionów” została wprowadzona istotna zmiana w stosunku do poprzednich edycji. Po raz pierwszy znalazł się w nim wymóg, aby przy przygotowaniu potrawy konkursowej wykorzystać przynajmniej jeden produkt regionalny, tradycyjny. Wszystko po to, by pokazywać atuty kulinarne regionów.

Pierwszy etap konkursu - eliminacje powiatowe odbyły się w Parczewie 21 lipca 2023r., i to tu w wyniku długich obrad Komisji Konkursowej udało się wyłonić Laureatów, a wśród nich znalazło się świeżo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach, które swoim daniem - „Udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym” zdobyło pierwsze miejsce w konkursie  i tym samym zakwalifikowało się do dalszego etapu, aby reprezentować Gminę Jabłoń i Powiat Parczewski na szczeblu wojewódzkim. To ogromny sukces na starcie ich działalności. 

Kolejny etap wojewódzki odbył się 9 września 2023 r. na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie - tu zmierzyli się wszyscy zwycięzcy eliminacji powiatowych. Do rywalizacji w konkursie przystąpiło 20 Kół Gospodyń Wiejskich. W tym etapie również nasza reprezentacja z gminy prezentując to samo danie zdobyła uznanie wśród członków jury i tym samym zwyciężyła kolejny etap wojewódzki finału „Bitwy Regionów”. Członkinie i członkowie KGW „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach wykazali się ogromną kreatywnością, przygotowując z pasją i sercem tradycyjną potrawę na bazie naturalnych składników, pełną smaku, aromatu i opartą na historii regionu.

Dodatkowo KGW „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach zostało zaproszone do TVP3 Lublin, gdzie wystąpili w programie „Poranek między Wisłą, a Bugiem” jako gość programu. Zaprezentowali widzom zwycięską potrawę, która wygrała główną nagrodę podczas finału wojewódzkiego „Bitwa Regionów” jak i działalność swojego koła, które kilka dni temu obchodziło swoją pierwszą rocznicę powstania.

Rozgrywki II etapu konkursu potrwają jeszcze do 17 września. Dopiero po tym terminie poznamy cały skład 16 najlepszych KGW, reprezentujących wszystkie województwa, które staną w finale ogólnopolskim. Jednak już dziś wiemy, że finałowa rywalizacja odbędzie się 7 października.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy, a Kołu Gospodyń Wiejskich „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach w sposób szczególny dziękujemy za zaangażowanie i wkład pracy w krzewienie i kultywowanie wspaniałych tradycji kulinarnych oraz promocję naszej małej społeczności, naszego regionu równocześnie życząc dalszych sukcesów w działalności Koła i powodzenia na eliminacjach krajowych „Bitwy Regionów”.


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu