Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

Zespół ludowy „Jabłoneczka” z Jabłonia działający przy Szkole Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu zajął II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbywał się w dniach 23-26 czerwca 2022 w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zespół w składzie Anna Pawłowska, Julia Derlukiewicz, Alicja Jabłońska i Faustyna Kucyk wraz z mistrzynią Marzeną Zieńczuk wystąpili przed profesjonalnym jury w konkursie "Mistrz i Uczeń" w grupie śpiewaków. To wielki sukces zespołu - festiwal w Kazimierzu to najważniejsze, prestiżowe spotkanie śpiewaków i kapel ludowych w Polsce, organizowane od 1966 roku. Jego celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Impreza ma charakter konkursu; biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju.

To niesamowity sukces utalentowanych śpiewaczek, który ostatni taki raz miał miejsce 25 lat temu, kiedy to Zespół Ludowy „Kukułki” z Paszenek reprezentował Gminę Jabłoń, Powiat Parczewski  i Województwo Lubelskie na tak prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w  Kazimierzu Dolnym.

Serdecznie gratulujemy dziewczynkom oraz ich nauczycielkom i opiekunkom Justynie Kowalskiej – Babicz i Marzenie Zieńczuk za podtrzymywanie i kultywowanie tradycji ludowych naszego regionu i życzymy dalszych sukcesów.

 

Link do galerii: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=1529965837249913&set=a.3211602815752865


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu