Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

Gwarno, smacznie i radośnie było17 lipca 2022 r. w Świetlicy Wiejskiej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłoniu, gdzie odbyła się Biesiada Jabłońska, która już od kilkunastu lat jest stałym wydarzeniem artystyczno - kulturalnym w Gminie Jabłoń. Impreza zorganizowana została przez Zespół ludowy „Kalina” z Jabłonia przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jabłoniu. Już po raz XII w Jabłoniu spotkali się miłośnicy kultury ludowej oraz artyści zajmujący się kultywowaniem tradycji ludowych naszego regionu, Ci którzy stoją niezłomnie na straży zatrzymania uciekającego czasu. Celem imprezy była przede wszystkim promowanie zanikających już pieśni i zespołów ludowych ale również integracja poprzez mile spędzony wspólnie czas. Oficjalnego otwarcia Biesiady dokonały: Katarzyna Matczuk Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu oraz Leokadia Kusiuk Kierownik Zespołu ludowego „Kalina” z Jabłonia, które przywitały wszystkich zaproszonych gości i życzyły miłej zabawy. Wśród zaproszonych licznie gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych. Imprezę swoją obecnością zaszczycili m.in. Janusz Hordejuk Starosta Parczewski oraz Dariusz Łobejko Wójt Gminy Jabłoń.  Głównym punktem Biesiady  były oczywiście  występy zespołów. Jako pierwszy wystąpił zespół gospodarzy - „Kalina” z Jabłonia.  Zespół od wielu lat łączy ludzi z pasją i z zamiłowaniem do kultury ludowej prężnie działa. Koncertuje zarówno na scenach lokalnych, powiatowych jak i ogólnopolskich. W swoim bogatym repertuarze posiada zarówno pieśni ludowe i okolicznościowe, jak również widowiska obrzędowe. Swoimi występami przybliża tradycje i obyczaje naszych terenów oraz promuje Gminę Jabłoń. Podczas Biesiady zaprezentował swój wspaniały kunszt wokalny.

Po występie gospodarzy zaprezentowały się także zaproszone zespoły ludowe i śpiewacze, w tym: Zespół wokalny „Radzyniacy” z Radzynia, Zespół ludowy „Przegalinianki” z Przegalin Dużych, Zespół ludowy „Dysowiacy” z Dysa, Zespół śpiewaczy „Malwy” z Komarówki Podlaskiej oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Paszenek.

Biesiada przebiegła w wyjątkowo miłej atmosferze przy wspólnym śpiewie biesiadnych pieśni oraz tańcach, za co dziękujemy wszystkim uczestnikom biesiady. Dziękujemy także wszystkim zespołom za trud kultywowania i podtrzymywania bogatych tradycji ludowych naszego regionalnego folkloru i życzymy dalszych sił potrzebnych do krzewienia muzyki ludowej, muzyki, która nawiązuje do naszych korzeni i tradycji. 


A już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich na przyszłoroczną Biesiadę, podczas której Zespół ludowy „Kalina” z Jabłonia będzie obchodził swój Jubileusz 25-lecia istnienia.

Link do galerii: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=1529965837249913&set=a.3225555461024267

 

 


Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu