Strona Główna
Biuletyn Informacji Publicznej

Ty też możesz uratować komuś życie. Wystarczy oddać krew w akcji krwiodawstwa, która odbędzie się w piątek 13 grudnia o godz. 10:00 - 13 00 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu. Akcję krwiodawstwa organizowana jest przez Samorząd Uczniowski ZSCKR w Jabłoniu oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie – oddział terenowy we Włodawie. Akcja odbędzie się w piątek 13 grudnia na parkingu szkolnym przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia rolniczego w godzinach od 10:00 - 13:00. Pobranie krwi odbędzie się specjalistycznym mobilnym centrum krwiodawstwa przy udziale wykwalifikowanego zespołu medycznego. Liczymy na mieszkańców Jabłonia i całej gminy, ale zapraszamy również inne osoby które chcą pomagać w ratowaniu życia – 50 dawców to aż 20 litrów krwi. Taka ilość może uratować nawet 120 osób! Dawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przekraczającej min 50 kg. Przy oddawaniu krwi trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL (dowód osobisty lub paszport, lub prawo jazdy).


Jak się przygotować do oddania krwi?
- przyjdź  wypoczęty i wyspany,
- przynajmniej dzień wcześniej wypij ok. 2 litrów płynów (woda ,soki, herbata),
- nie pij alkoholu 2 doby przed oddaniem krwi oraz nie używaj substancji psychoaktywnych,
- zjedz lekki posiłek, unikaj produktów tłustych, smażonych tj. boczku, pasztetów, jajecznicy, żółtego sera, majonezu, śmietany, kremowych ciast.
Po oddaniu 450 ml krwi dawca dostaje sok, wafelek i paczkę czekolad na odbudowę krwi – warto zjeść nawet pół tabliczki zaraz po akcji.

Pamiętajmy: krwi nie da się wyprodukować. Można ją pozyskać tylko dzięki ludziom dobrej woli. Pomóżmy tym, którzy tego potrzebują. Zapraszamy do udziału w akcji!